No:261/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Ermənistan XİN-in Azərbaycan dövlət başçısının Zəngilan rayonunda çıxışı ilə bağlı açıqlamasına dair şərhi
28 may 2022 16:29
Ermənistan XİN-in Azərbaycan dövlət başçısının 27 may 2022-ci il tarixində Zəngilan rayonunda səsləndirdiyi çıxışla bağlı növbəti əsassız açıqlama ilə çıxış etməsi təəssüf doğurur.
İlk növbədə qeyd etmək istərdik ki, 30 ilə yaxın beynəlxalq hüququn fundamental prinsiplərini tapdalayan, işğalçı siyasət yürüdən, bir milyona yaxın azərbaycanlının insan hüquqlarını kobudcasına pozan Ermənistanın son zamanlar, sözdə beynəlxalq hüquqa tez-tez istinadlar etməsi maraq doğurur.
Ermənistandan fərqli olaraq, Azərbaycan hər zaman beynəlxalq hüquq prinsiplərinə hörmətlə yanaşıb və bu mövqeyi ardıcıl şəkildə nümayiş etdirib.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin işğaldan azad edilmiş Zəngilan rayonunda səsləndirdiyi fikirlərə gəldikdə isə, Ermənistan XİN-in diqqətinə çatdırırıq ki, Azərbaycan dövlət başçısı, məhz beynəlxalq hüquq prinsiplərinə uyğun olmayan davranışdan çəkinməyə çağırır və belə bir hüquqa zidd davranışın doğura biləcəyi təhlükələrlə bağlı xəbərdarlıq edir.
Təəssüf ki, post-münaqişə mərhələsində Ermənistanda bu cür təhlükəli davranışları təşviq edən revanşist qüvvələr mövcuddur və bu qüvvələrin 30 ilə yaxın yürütdüyü təcavüzkar siyasətin Ermənistanı sürüklədiyi acınacaqlı vəziyyət göz qabağındadır.
Ermənistan tərəfi anlamalıdır ki, onilliklər öncəki davranışı həyata keçirmək cəhdləri xülyadan başqa bir şey deyildir. Yalnız bölgədə yaranmış yeni realıqların və yeni imkanların düzgün şəkildə dəyərləndirilməsi doğru nəticələrə gətirib çıxara bilər.

No:261/22, Comment of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the statement of the Armenian Foreign Ministry regarding the speech of the President of Azerbaijan in Zangilan region
28 May 2022 16:29
It is regrettable that the Armenian Foreign Ministry has made another baseless statement regarding the speech by the President of Azerbaijan on May 27, 2022 in Zangilan region.
First of all, we would like to note that Armenia, which has been violating the fundamental principles of international law for almost 30 years, pursuing an aggressive policy and grossly violating the human rights of about one million Azerbaijanis, has recently made frequent references in words to the international law.
Unlike Armenia, Azerbaijan has always respected the principles of international law and has consistently demonstrated this position.
As for the views expressed by the President of the Republic of Azerbaijan in the liberated Zangilan region, we bring to the attention of the Armenian Foreign Ministry that the Azerbaijani President calls to refrain from behavior that does not comply with the principles of international law and warns of the dangers that such illegal behavior may pose.
Unfortunately, in the post-conflict phase, there are revanchist forces in Armenia that encourage such dangerous behavior, and the deplorable situation, which the aggressive policy pursued by these forces for nearly 30 years has dragged Armenia in, is obvious.
The Armenian side must understand that the attempt to demonstrate the behavior of decades ago is nothing but an illusion. Only a proper assessment of the new realities and new opportunities in the region can lead to the right outcomes.