No:260/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Fransa səfirinin XİN-ə dəvət edilməsi barədə məlumatı
28 may 2022 12:22
28 may 2022-ci il tarixində Fransanın Azərbaycandakı səfiri Zakari Qros Xarici İşlər Nazirliyinə dəvət edilib.
Xarici işlər nazirinin müavini Xələf Xələfov Fransa səfirinə 27 may tarixində Paris şəhərinin meri Ann İdalqonun Azərbaycan ərazisindəki qanunsuz qurumun qondarma nümayəndəsi ilə görüşməsi ilə bağlı etirazını bildirib.
Fransa rəsmisi tərəfindən Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə qarşı atılan bu addımın Fransa qanunvericiliyi və ölkənin beynəlxalq öhdəlikləri ilə açıq ziddiyyət təşkil etdiyi, eyni zamanda Fransa və Azərbaycan münasibətlərə xələl gətirdiyi səfirin diqqətinə çatdırılıb.
Paris şəhərinin merinin bu qanuna zidd və məsuliyyətsiz davranışının, həmçinin bölgədə müharibə sonrası sülh və etimad quruculuğu tədbirlərinə uyğun olmadığı vurğulanıb.

No:260/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the invitation of the French Ambassador to the Foreign Ministry
On May 28, 2022, French Ambassador to Azerbaijan Zacharie Gross was invited to the Ministry of Foreign Affairs.
Deputy Foreign Minister Khalaf Khalafov protested to the French ambassador over the May 27 meeting of Paris Mayor Anne Hidalgo with a so-called representative of an illegal entity in Azerbaijan.
The ambassador was informed that this step taken by the French official against the territorial integrity of Azerbaijan is in clear contradiction with French legislation and the country's international obligations, as well as damages the French-Azerbaijani relations.
It was stressed that the illegal and irresponsible behavior of the mayor of Paris is not in line with the post-war peace and confidence-building measures in the region.