No:259/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Suriyanın keçid hökumətinin xarici işlər və xaricdə yaşayan suriyalılar naziri Əssad Həsən Əş-Şibani ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
21 iyun 2025 20:21
21 iyun 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Xarici İşlər Nazirləri Şurasının İstanbul şəhərində keçirilən 51-ci sessiyası çərçivəsində Suriyanın keçid hökumətinin xarici işlər və xaricdə yaşayan suriyalılar naziri Əssad Həsən Əş-Şibani ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan və Suriya arasında ikitərəfli münasibətlərin bərpası və inkişafı məsələləri, həmçinin regional təhlükəsizlik gündəliyindəki mövcud çağırışlar ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov uzun fasilədən sonra Dəməşqdə Azərbaycan Respublikasının Səfirliyinin fəaliyyətinin bərpa olunmasının ikitərəfli münasibətlərdə yeni mərhələnin başlanğıcı olduğunu qeyd edib, Suriya ilə siyasi dialoqun, iqtisadi və humanitar əməkdaşlığın genişləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Azərbaycanın Suriyada sabitliyin və dayanıqlı sülhün bərqərar olunmasını dəstəklədiyi bildirilib, bu xüsusda Suriyanın bərpası prosesində Azərbaycanın iştirak etməyə hazır olduğu və humanitar yardımın davam etdiriləcəyi diqqətə çatdırılıb.
Görüş zamanı, həmçinin, Suriyaya qarşı tətbiq olunan birtərəfli sanksiyaların ləğv olunması təqdir olunub və bu kimi tədbirlərin ölkənin bərpası və regional inteqrasiyasına dəstək verəcəyi qeyd edilib.
Regional və beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində qarşılıqlı əməkdaşlıq və həmrəyliyin davam etdirilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Görüş zamanı qarşılıqlı maraq doğuran digər regional və beynəlxalq məsələlər, o cümlədən Yaxın Şərqdəki cari gərginliklər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
İsrail-İran qarşıdurması nəticəsində bölgədə yaranmış eskalasiyanın narahatlıq doğurduğu, vəziyyətin diplomatik yollarla tənzimlənməsinin əhəmiyyəti diqqətə çatdırılıb.

No:259/25, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs and Expatriates of the Syrian Transitional Government, Asaad Hassan Al-Shaibani
21 June 2025 20:21
On 21 June 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Minister of Foreign Affairs and Expatriates of the Syrian Transitional Government, Asaad Hassan Al-Shaibani, within the framework of the 51st session of the Council of Foreign Ministers of the Organization of Islamic Cooperation (OIC) held in the city of Istanbul.
During the meeting, views were exchanged on the restoration and development of bilateral relations between Azerbaijan and Syria, as well as on existing challenges on the regional security agenda.
Minister Jeyhun Bayramov noted that the resumption of the activities of the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Damascus after a long interval marks the beginning of a new stage in bilateral relations, and emphasized the importance of expanding political dialogue, as well as economic and humanitarian cooperation with Syria.
It was stated that Azerbaijan supports the establishment of stability and sustainable peace in Syria, and in this regard, it was noted that Azerbaijan is ready to participate in the reconstruction process of Syria and will continue to provide humanitarian assistance.
During the meeting, the lifting of unilateral sanctions imposed on Syria was also welcomed, and it was noted that such measures would support the country’s reconstruction and regional integration.
The importance of continuing mutual cooperation and solidarity within regional and international organizations was emphasized.
During the meeting, views were also exchanged on other regional and international issues of mutual interest, including the current tensions in the Middle East.
It was noted that the escalation in the region resulting from the Israel-Iran confrontation is a matter of concern, and the importance of resolving the situation through diplomatic means was highlighted.