No:257/24, Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Ukraynanın xarici işlər naziri Dmitro Kuleba ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
11 iyun 2024 22:06
11 iyun 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Ukrayna Bərpa Konfransında iştirakı çərçivəsində Ukraynanın xarici ilər naziri Dmitro Kuleba ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan-Ukrayna əməkdaşlıq gündəliyində duran aktual məsələlər, habelə bölgədəki cari vəziyyət müzakirə edilib.
Nazir Ceyhun Bayramov Ukraynalı həmkarını bölgədəki son vəziyyət, Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində apardığı bərpa-yenidənqurma işləri, mina təhdidi, Azərbaycan və Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşması üçün atılan addımlar, habelə maneələr barədə məlumatlandırıb.

No:257/24, Press release on the meeting of Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of Ukraine, Dmytro Kuleba
11 June 2024 22:06
On 11 June 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Minister of Foreign Affairs of Ukraine, Dmytro Kuleba, within the framework of his participation in the Ukraine Recovery Conference.
During the meeting, current issues on the Azerbaijan–Ukraine cooperation agenda, as well as the current situation in the region, were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov informed his Ukrainian counterpart about the recent situation in the region, the restoration and reconstruction works carried out by Azerbaijan in the territories liberated from occupation, the mine threat, the steps taken towards the normalization of relations between Azerbaijan and Armenia, as well as the obstacles.
The Ukrainian side expressed gratitude for the humanitarian support and reconstruction assistance provided to their country.