No:253/25, Azərbaycan Respublikası və Avstriya Respublikası Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrə dair mətbuat məlumatı
20 iyun 2025 18:35
20 iyun 2025-ci il tarixində Vyana şəhərində Azərbaycan Respublikası və Avstriya Respublikası Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrin növbəti iclası keçirilib.
Azərbaycan nümayəndə heyətinə xarici işlər nazirinin müavini Fariz Rzayev, Avstriya nümayəndə heyətinə isə bu ölkənin Xarici İşlər Nazirliyinin siyasi məsələlər üzrə direktoru Hannah Liko rəhbərlik edib.
Məsləhətləşmələr zamanı iki ölkə arasında siyasi sahədə əlaqələr müzakirə olunub, davamlı dialoqun saxlanılması üçün qarşılıqlı səfərlərin və beynəlxalq tədbirlər çərçivəsində görüşlərin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Daha sonra, iqtisadi, energetika, nəqliyyat və humanitar sahələrdə, beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlığın hazırkı vəziyyəti və inkişaf perspektivləri, habelə ölkəmizin təşəbbüsü və iştirakı ilə həyata keçirilən strateji enerji və nəqliyyat layihələri ilə bağlı müzakirələr aparılıb.
Bununla yanaşı, humanitar minatəmizləmə sahəsində həyata keçirilən layihələr haqda danışılıb, bu və digər sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün müvafiq müqavilə-hüquq bazasının inkişaf etdirilməsinin önəmi qeyd olunub.
Görüşdə post-münaqişə dövrü bölgədəki vəziyyət, Ermənistan-Azərbaycan normallaşma prosesi, Azərbaycan tərəfindən bölgədə davamlı sülhün bərqərar olunması istiqamətində atılan addımlar, qarşıya çıxan maneələr, eləcə də işğaldan azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən irimiqyaslı bərpa-quruculuq işləri barədə ətraflı məlumat verilib.
Səfər zamanı F.Rzayev, həmçinin Avstriyanın digər rəsmi şəxsləri ilə işgüzar görüşlər keçirib, eləcə də aparıcı araşdırma və beyin mərkəzlərinin nümayəndələri ilə dəyirmi masa formatında baş tutan müzakirələrdə iştirak edib.

No:253/25, Press release on political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Republic of Austria
20 June 2025 18:35
On 20 June 2025, the next round of political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Republic of Austria was held in the city of Vienna.
The Azerbaijani delegation was led by Deputy Minister of Foreign Affairs Fariz Rzayev, while the Austrian delegation was led by the Director for Political Affairs of the Federal Ministry for European and International Affairs, Hannah Liko.
During the consultations, political relations between the two countries were discussed, and the importance of mutual visits and meetings within the framework of international events for maintaining continuous dialogue was emphasized.
Subsequently, discussions were held on the current state and development prospects of cooperation in economic, energy, transport, and humanitarian fields, as well as within international organizations, including strategic energy and transport projects implemented with the initiative and participation of our country.
At the same time, projects implemented in the field of humanitarian demining were discussed, and the importance of developing an appropriate legal and contractual framework to expand cooperation in this and other areas was highlighted.
During the meeting, detailed information was provided on the situation in the region in the post-conflict period, the Azerbaijan-Armenia normalization process, the steps taken by Azerbaijan to ensure sustainable peace in the region, the obstacles encountered, as well as large-scale reconstruction and rehabilitation works carried out in the liberated territories.
At the end, the sides exchanged views on regional and international issues of mutual interest.
During the visit, F. Rzayev also held working meetings with other Austrian officials and participated in discussions held in a roundtable format with representatives of leading research and think tanks.