No:250/25, Nazir Ceyhun Bayramov ilə Avstraliyanın xarici işlər naziri Penni Vonq arasında telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
20 iyun 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Avstraliyanın xarici işlər naziri Penni Vonq arasında telefon danışığı aparılıb.
Telefon danışığı zamanı İsrail-İran qarşıdurması nəticəsində mövcud təhlükəsizlik vəziyyəti müzakirə olunub.
Avstraliyanın xarici işlər naziri ölkəsinin vətəndaşlarının İrandan təxliyəsi planları barədə məlumat verib və Azərbaycan tərəfindən göstərilən dəstəyə görə təşəkkür edib.
Nazirlər həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran ikitərəfli məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıb, iki ölkə Xarici İşlər Nazirlikləri arasında məsləhətləşmələr mexanizminin əhəmiyyətini vurğulayıblar.

No:250/25, Press release on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of Australia, Penny Wong
20 June 2025 10:54
On 20 June 2025, a telephone conversation was held between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the Minister of Foreign Affairs of Australia, Penny Wong.
The Minister of Foreign Affairs of Australia provided information on her country’s plans for the evacuation of its citizens from Iran and expressed gratitude for the support provided by Azerbaijan.
The ministers also exchanged views on bilateral issues of mutual interest and emphasized the importance of the consultation mechanism between the Ministries of Foreign Affairs of the two countries.