No:247/24, Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Estoniya Respublikasının xarici işlər naziri Marqus Tsahkna ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
05 iyun 2024 20:25
5 iyun 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Estoniya Respublikasının xarici işlər naziri Marqus Tsahkna ilə telefon danışığı baş tutub.
Telefon danışığı zamanı Azərbaycanla Estoniya arasında ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlığın cari vəziyyəti və perspektivləri, regionda hazırkı proseslər, həmçinin Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesi müzakirə mövzusu olub.
Nazirlər ikitərəfli siyasi dialoqun intensivləşməsinin və qarşılıqlı səfərlərin iki ölkə arasında münasibətlərin daha da inkişafı üçün əhəmiyyət kəsb etdiyini, Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələr mexanizmi çərçivəsində görüşlərin vacibliyini vurğulayıblar.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesinin perspektivləri, eləcə də son dövrlər bölgədə sülh və sabitliyə, iki ölkə arasında etimad yaradılmasına xidmət edən addımlar barədə qarşı tərəfə məlumat verib. Sülh prosesində bir sıra həlli tələb olunan məsələlər ilə yanaşı, ümumilikdə real irəliləyişlər əldə edilməsi üçün geniş potensialın mövcud olduğu diqqətə çatdırılıb. Nazir delimitasiya komissiyaları arasında əldə olunan, ölkəmizin Ermənistan tərəfindən işğal altında olan 4 kəndinin geri qaytarılmasını və sərhədin bir qisminin delimitasiyasını ehtiva edən son razılığın əhəmiyyətini qeyd edib.
Bununla yanaşı, BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) Azərbaycanın prezidentliyi çərçivəsində ölkələrimiz arasında yaşıl enerjiyə keçid istiqamətində əməkdaşlıq üçün əlavə imkanlar yarandığı bildirilib.

No:247/24, Press release on the telephone conversation between Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Estonia, Margus Tsahkna
05 June 2024 20:25
On 5 June 2024, a telephone conversation was held between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Estonia, Margus Tsahkna.
During the telephone conversation, the current state and prospects of bilateral and multilateral cooperation between Azerbaijan and Estonia, the ongoing processes in the region, as well as the Azerbaijan–Armenia normalization process were discussed.
The ministers emphasized that the intensification of bilateral political dialogue and mutual visits is of importance for the further development of relations between the two countries, as well as the importance of meetings within the framework of the mechanism of political consultations between the Ministries of Foreign Affairs.
Minister Jeyhun Bayramov provided the other side with information on the prospects of the Azerbaijan–Armenia normalization process, as well as on the recent steps serving peace and stability in the region and confidence-building between the two countries. It was noted that alongside a number of issues requiring resolution in the peace process, there is broad potential for achieving tangible progress overall. The Minister noted the significance of the latest agreement reached between the delimitation commissions, which includes the return of 4 villages of our country that were under occupation by Armenia and the delimitation of a certain part of the border.
At the same time, it was stated that within the framework of Azerbaijan’s presidency of the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), additional opportunities have been created for cooperation between our countries in the direction of transition to green energy.
During the telephone conversation, an exchange of views was also held on other regional and bilateral issues of mutual interest.