Mətbuat şərhi 29 sentyabr 2018 08:20
No:242/18, Azərbaycan Respublikasının Xarici işlər naziri Zati-aliləri cənab Elmar Məmmədyarovun İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv olan dövlətlərin Xarici işlər nazirlərinin İllik əlaqələndirmə yığıncağında çıxışı
29 sentyabr 2018 08:20
28 sentyabr 2018, Nyu-York
Hörmətli cənab Sədr və İƏT-in Baş katibi, sizə bu toplantının təşkilinə görə təşəkkür bildirmək istərdim. Həmçinin bu fürsətdən faydalanaraq, Xarici İşlər Nazirləri Şurasının 45-ci sessiyasına uğurlu ev sahibliyi və Nyu-Yorkda İƏT Qrupuna mükəmməl rəhbərlik etdiyi üçün Banqladeş Xalq Respublikasına minnətdarlığımızı ifadə edirəm.
Biz artıq dərəcədə məmnuniyyət hissi duyuruq ki, İƏT-in qurulmasından təqribən 40 il ötəndən sonra həmin təşkilat İslam dünyasının genişəhatəli çoxtərəfli qurumu kimi, beynəlxalq müstəvidə öz nüfuzunu və əyaniliyini artırmağa davam edərək, beynəlxalq səviyyədə sülh və təhlükəsizliyin, eləcə də ortaya çıxan təhdid və təhlükələrin qarşısının alınması üzrə strateji tərəfdaşa çevrildi.
İƏT dünyada sülhün və təhlükəsizliyin və münaqişədən sonra bərpa işlərinin təşviq edilməsi, humanitar, insan hüquqları, sosial, iqtisadi və mədəni sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsi və sülh mədəniyyətinin gücləndirilməsində BMT-nin mühüm tərəfdaşıdır.
Azərbaycan cari ilin əvvəllərində qəbul edilmiş İƏT Xarici İşlər Nazirləri Şurasının Dəkkə Bəyanatına uyğun olaraq, İƏT-in BMT-nin Baş Assambleyasında genişləndirilmiş müşahidəçi status alması təklifini tam dəstəkləyir. Bu xüsusda, biz bu məsələ üzrə müzakirələrin tezliklə yekunlaşacağını və ardınca BMT Baş Assambleyasının müvafiq qətnaməsinin qəbul olunacağını gözləyirik.
Dünyanın bir çox yerində, xüsusən də müsəlman aləmində artan gərginlik və qeyri-sabitlik daxil olmaqla, sülh və təhlükəsizlik problemləri həll olunmamış qalan münaqişələr və dözümsüzlük təzahürləri ilə daha da ağırlaşır. Azərbaycan əmindir ki, davamlı sülh yalnız dialoq, dinc şəraitdə birgə mövcudluq və qarşılıqlı anlaşma yolu ilə nail oluna və saxlanıla bilər.
Son illərdə dünya miqyasında münaqişələr və zülmkarlığın nəticəsi olaraq zor gücünə didərgin salınma hallarının rekord həddə çatması ciddi narahatlığımızı doğurur. Dünyada baş verən bu köçürmələrin ciddi artımı həm şiddətdən qaçmış milyonlarla insanın hüquqlarını bərpa etmək, həm də gələcəkdə didərgin düşmüşlərin sayının daha da çoxalmasının qarşısını almaq məqsədilə, beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən müvafiq hərtərəfli tədbirlər görülməlidir. Ən çox sayda qaçqınlara sığınacaq verən ölkələrin məhz İƏT-ə üzv olan dövlətlər olduğu üçün kütləvi şəkildə zor gücünə didərgin salınma halları İƏT üçün dərin narahatlıq doğurmalıdır.
Bu baxımdan, son məruzələrə görə, sayı 700 mini aşan yüz minlərlə mülki Rohingya sakininlərinin qonşu Banqladeşdə davam edən məcburi məskunlaşmasından ciddi narahatıq. Ermənistan tərəfindən törədilən təcavüz nəticəsində yüz minlərlə didərgin düşmüş insanların yerləşdirilməsi üzrə ağır təcrübəyə malik Azərbaycan qaçqın və məcburi köçkünləri qəbul edən ölkələrin qarşılaşdığı təhdidləri aydın dərk edir. Ümidvarıq ki, Rohingya müsəlmanlarının öz doğma yerlərinə təhlükəsiz və ləyaqətli şəkildə qayıtmaq hüquqları tezliklə yerinə yetiriləcəkdir.
Fələstin Dövlətinə artan beynəlxalq dəstəyi görməkdən məmnunuq. Mən qardaş Fələstinin xalqına sülh, sabitlik və davamlı inkişafa nail olmaq uğrunda mübarizədə Azərbaycanın tam dəstəyini bir daha təsdiq etmək istərdim. Azərbaycan Fələstin Dövlətinin paytaxtı Şərqi Yerusəlimdə olmaqla İsrail-Fələstin münaqişəsinin “iki dövlət” prinsipinə əsasən həllinə davamlı şəkildə sadiqdir.
Azərbaycan həmişə öz adından mədəniyyətlərarası və dinlərarası dialoqun təşviqi və inkişafına töhfə verməyə çalışmışdır. Bütün etnik və dini qruplar Azərbaycanda sülh və harmoniya şəraitində yaşayırlar. Müxtəlif dinlərin, millətlərin və sivilizasiyaların nümayəndələri arasında daha yaxşı anlaşma yaratmaq məqsədilə, bir çox tədbirlərə ev sahibliyi etdik. Mədəniyyət və din fərqlərinə əsaslanan ayrı-seçkilikdən azad bir cəmiyyət qurmaq mümkündür və Azərbaycan bunun parlaq nümunəsidir.
2008-ci ildə Azərbaycan tərəfindən irəli sürülən və onun rəhbərliyinin himayəsi altında həyata keçirilən Bakı prosesi müsəlman dünyası ilə Avropa arasında dialoqun, tərəfdaşlığın və əməkdaşlığın gücləndirilməsinə böyük töhfə vermişdir. Bu il həmin təşəbbüsün 10 illiyini qeyd edilir və bu münasibətlə bir sıra tədbirlər, o cümlədən 25-26 oktyabr tarixlərində Bakıda yüksək səviyyəli 6-cı Humanitar Forum keçiriləcək.
Hörmətli həmkarlarımız və Əziz qardaşlar,
Həll edilməmiş qalan silahlı münaqişələr, mövcud və əmələ gələn yeni təhlükəsizlik təhdidləri və onlarla əlaqədar humanitar böhran BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf üzrə 2030-cü il Gündəliyinin yerinə yetirilməsi istiqamətində əldə etdiyimiz inkişafın tərsinə çevrilməsi təhlükəsini yaradır. Ermənistanın Azərbaycana qarşı davam edən silahlı təcavüzü beynəlxalq və regional sülh və təhlükəsizliyə, bölgəmizin inkişaf perspektivlərinə başlıca təhlükə törətməkdədir.
Hökumət adından və Azərbaycan xalqı adından, ölkəmizə qarşı Ermənistan Respublikasının təcavüzü ilə bağlı ədalətli mövqeyimizə tam dəstək göstərildiyi üçün nəcib Təşkilatımıza və üzv dövlətlərinə dərin minnətdarlığımı bildirmək istərdim.
Biz 2018-ci il sentyabrın 24-də burada, BMT-nin qərargahında Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü üzrə İƏT-in Əlaqə qrupunun keçirdiyi iclasın nəticələrinə dair qəbul olunmuş məruzəni alqışlayırıq.
İqtisadi inkişaf, müvəffəqiyyətli sosial siyasət, zəngin insan kapitalı sahəsində nailiyyətlərdən və multikulturalizmin ənənəvi dəyərlərindən ilhamlanaraq, Azərbaycan onun paytaxtı olan Bakı şəhərinin Dünya EXPO 2025-ni keçirmək üçün irəli sürülməsini qərara aldı. Bakı EXPO-ya ev sahibliyi etmək üçün İƏT-yə üzv ölkələri arasında yeganə namizəddir. Bu fürsətdən istifadə edərək, Azərbaycan namizədliyinə dəstək göstərməyinizi sizdən lütfən xahiş edirəm.

Press release 29 September 2018 08:20
No:242/18, Statement by H.E. Mr. Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan at the Annual Coordination Meeting of the Foreign Ministers of the Organization of Islamic Cooperation Member States
29 September 2018 08:20
28 September 2018, New York
I would like to thank you, Mr. Chairman, and the OIC Secretary General for organizing this meeting. I also use this opportunity to express our gratitude to the People’s Republic of Bangladesh for successful hosting of the 45th session of the Council of Foreign Ministers and for the excellent leadership of the OIC Group in New York.
We express our profound satisfaction that after over 4 decades of its establishment, the OIC as the overarching multilateral body of the Muslim world, has continued to raise its profile and visibility at the international level and has become a strategic dialogue partner in the maintenance of international peace and security, as well as in countering emerging challenges and threats.
OIC is an important partner of the United Nations in promoting global peace and security and post-conflict reconstruction, fostering a culture of peace and enhancing cooperation in humanitarian, human rights, social, economic and cultural fields.
Azerbaijan fully supports the proposal for an enhanced observer status of OIC in the UN General Assembly, consistent with Dhaka Declaration of the OIC Council of Foreign Ministers approved earlier this year. In this regard, we look forward to the earliest finalization of discussions on this matter, with the subsequent adoption of the relevant resolution by the General Assembly.
We are seriously concerned that in recent years, the world has seen number of forced displacements hitting a record high as a result of conflicts and violence. This major increase in displacement around the world must be properly and extensively addressed by international community both to restore the rights of those millions of people that have fled from violence and to prevent further upsurge in number of displaced persons. Massive forceful displacement must be deeply worrying for OIC, as all the leading refugee hosting countries happen to be OIC Member States.
Against this background, we are very much concerned about the continued displacement of hundreds of thousands of Rohingya civilians to neighboring Bangladesh which according to the latest reports reached to a number exceeding 700 thousands. Having experienced hardships of hosting hundreds of thousands of people fleeing from aggression of Armenia, Azerbaijan acknowledges the challenges faced by refugee and IDP hosting countries. We express our hope that the rights of Rohingya Muslims to return to their native places in safety and dignity will be realized soon.
On its behalf, Azerbaijan has always tried to make its contribution to the promotion and fostering of multicultural and interfaith dialogue. All ethnic and religious groups live in Azerbaijan in peace and harmony. We have hosted numerous events aimed at creating a better understanding among representatives of various religions, nationalities, and civilizations. Creating a society with no discrimination based on cultural and religious differences is possible and Azerbaijan is a vivid example of this.
The Baku Process, initiated by Azerbaijan in 2008 and implemented under the patronage of its leadership, has significantly contributed to strengthening dialogue, partnership and cooperation between the Muslim world and Europe. This year marks the 10th anniversary of this initiative and a series of events will be organized on this occasion, including the high-level 6th Humanitarian Forum on 25-26 October 2018 in Baku.
Unresolved armed conflicts, existing and emerging security challenges and related humanitarian crisis threaten to reverse the development progress attained by us in the implementation of 2030 UN Agenda for Sustainable Development. The ongoing armed aggression by Armenia against Azerbaijan still represents a major threat to international and regional peace and security and to the prospects for development of our region.
On behalf of my Government and people of Azerbaijan I would like to express profound gratitude to our noble Organization and its Member States for full support to the just position of my country with regard to the aggression of the Republic of Armenia against my country.
We welcome the report of the meeting of the OIC Contact Group on the aggression of the Republic of Armenia against Republic of Azerbaijan, which was held here in the UN headquarters on September 24, 2018.
Inspired by its achievements in economic development, successful social policy, rich human capital and traditional values of multiculturalism Azerbaijan decided to put forward the nomination of its capital city Baku for hosting World EXPO 2025. Baku is the only candidate from OIC Member States for hosting EXPO. Availing myself of this opportunity I would like to kindly ask you to extend your support to the candidacy of Azerbaijan.