No:239/23, Azərbaycan və Ermənistan xarici işlər nazirləri arasında ABŞ-ın Virciniya ştatının Arlinqton şəhərində keçirilmiş görüşə dair mətbuat məlumatı
04 may 2023 23:00
1-4 may 2023-cü il tarixlərində ABŞ-ın Virciniya ştatının Arlinqton şəhərində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov və Ermənistan Respublikasının xarici işlər naziri Ararat Mirzoyan arasında danışıqlar aparılıb. Nazirlər Corc Şults adına Milli Xarici Əlaqələr Tədris Mərkəzində qəbul ediliblər. Vaşinqtonda olarkən onlar ABŞ-ın dövlət katibi Entoni Blinken və prezidentin köməkçisi, milli təhlükəsizlik üzrə müşaviri Ceyk Sallivanla görüşüblər.
Nazirlər hazırki vəziyyətlə bağlı fikirlərini bölüşüb, münasibətlərin normallaşması ilə bağlı mövcud məsələlərə dair mövqelərini bildiriblər.
Nazirlər və onları müşayiət edən nümayəndə heyətinin üzvləri Sülh və Dövlətlərarası Münasibətlərin Qurulması haqqında ikitərəfli Saziş layihəsinin bəzi maddələri üzrə qarşılıqlı razılıq əldə edib, eyni zamanda bəzi əsas məsələlər üzrə mövqelərin fərqli olaraq qaldığını qəbul ediblər.
Hər iki nazir Ermənistan və Azərbaycan arasında danışıqlara ev sahibliyi etdiyinə görə ABŞ tərəfinə minnətdarlıqlarını ifadə ediblər. Tərəflər müzakirələri davam etdirmək barədə razılığa gəliblər.

No:239/23, Press Release on the meeting between the Foreign Ministers of Azerbaijan and Armenia held Arlington, Virginia
Minister of Foreign Affairs of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan held negotiations on May 1-4 in Arlington, VA. The Ministers were hosted in George Schultz National Foreign Affairs Training Center. While in Washington they met with Secretary of State Anthony Blinken and Assistant to the President and National Security Advisor Jake Sullivan.
The Ministers shared their views on current situation, and stated their positions on existing issues related to normalization of relations.
The Ministers and their teams advanced mutual understanding on some articles of the draft bilateral Agreement on Peace and Establishment of Interstate Relations, meanwhile acknowledging that the positions on some key issues remain divergent.
Both Ministers expressed their appreciation to the US side for hosting negotiations between Armenia and Azerbaijan. The parties agreed to continue the discussions.