Mətbuat şərhi 12 sentyabr 2017 04:51
No:239/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Avropa İttifaqının Nümayəndəliyinin yeni rəhbəri Kestutis Yankauskası qəbul edib
12 sentyabr 2017 04:51
Nazir Elmar Məmmədyarov Səfir Kestutis Yankauskası Avropa İttifaqının Azərbaycandakı Nümayəndəliyinin rəhbəri qismində fəaliyyətə başlaması münasibətilə təbrik etdi.
Səfir Kestutis Yankauskas fəaliyyəti dövründə Azərbaycan və Avropa İttifaqı arasında tərəfdaşlığın inkişafı naminə səylərini əsirgəməyəcəyini bildirdi.
Görüşdə Azərbaycan-Avropa İttifaqı arasında tərəfdaşlıq sazişi üzrə danışıqlar prosesinin növbəti mərhələsi ilə bağlı müzakirə aparıldı. Danışıqlar prosesinin konstruktiv və qarşılıqlı anlaşma şəraitində aparılmasından məmnunluq ifadə olundu. Aİ ilə Azərbaycan arasında enerji, nəqliyyat, mülki aviasiya və humanitar sahədə əməkdaşlıq imkanlarına dair fikir mübadiləsi aparıldı.
Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin və Ermənistanın Azərbaycana qarşı davam edən işğalçılıq siyasətinin region üçün əsas təhdid olduğunu deyən nazir Elmar Məmmədyarov münaqişənin həlli üzrə aparılan danışıqlar prosesi haqqında məlumat verdi.

No:239/17, Foreign Minister Elmar Mammadyarov received Kestutis Jankauskas newly appointed head of Delegation of the European Union to the Republic of Azerbaijan
Minister Elmar Mammadyarov congratulated Ambassador Kestutis Jankauskas on his appointment.
Ambassador Kestutis Jankauskas said that he would spare no efforts for further enhancement of partnership between Azerbaijan and European Union during his diplomatic mission.
At the meeting the interlocutors had broad discussion on the next stage of Partnership Agreement negotiations between Azerbaijan and the European Union. They expressed satisfaction that the negotiations are carried in constructive manner in an atmosphere of mutual understanding. During the meetings views were also exchanged on energy, transport, civil aviation and humanitarian cooperation between the EU and Azerbaijan.
Furthermore, Minister Elmar Mammadyarov briefed the interlocutor about the negotiation process on the settlement of Armenia-Azerbaijan Nagorno Karabakh conflict adding that this conflict and Armenia's continued policy of occupation against Azerbaijan remains the main threat for the entire region.