No:238/23, Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın Çex Respublikasında mətbuat konfransı zamanı səsləndirdiyi iddialarla bağlı şərh
04 may 2023 17:38
Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın 4 may tarixində Çex Respublikasının baş naziri ilə birgə mətbuat konfransında çıxışı zamanı ölkəmizin Azərbaycan-Ermənistan sərhədində nəzarət-buraxılış məntəqəsi təsis etməsi, habelə guya Azərbaycanın Ermənistanla sərhəddə vəziyyəti gərginləşdirməsi, Qarabağ bölgəsində humanitar böhran yaratdığı ilə bağlı dəfələrlə səsləndirdiyi cəfəng iddiaları qətiyyətlə rədd edirik.
Azərbaycanın öz suveren ərazisində yaratdığı və erməni sakinlərin artıq şəffaf şəkildə hər iki istiqamətdə keçməyə başladığı “Laçın” sərhəd nəzarət-buraxılış məntəqəsini təsis etməsi məsələsinə hər hansı bir şərh qəbuledilməzdir.
Ermənistan tərəfi Azərbaycanın daxili işlərinə qarışmağa və uzun illər ərzində Azərbaycana qarşı həyata keçirdiyi təcavüzkar siyasətə son qoymalıdır.
“Etnik təmizləmə” barədə baş nazirin cəfəng fikirlərinə gəldikdə isə qeyd edək ki, tarix boyu azərbaycanlılara qarşı xüsusi qəddarlıqla kütləvi qırğınlar, deportasiyalar siyasətinin, əməllərinin etiraf edilməsi və üzrxahlıq dilənməsi əvəzinə, Azərbaycanı belə əməllərdə təqsirləndirmək tarixdən dərs çıxarmamağın göstəricisidir.
Ermənistan tərəfinin sülh sazişi üzrə danışıqların davam etdiyi bir vaxtda bu kimi bəyanatlarla çıxış etməsi sülhə xidmət etmir.

No:238/23, Commentary on the allegations made by Nikol Pashinyan, Prime Minister of Armenia at the press conference in the Czech Republic
We strongly reject the absurd claims repeatedly made by Nikol Pashinyan, Prime Minister of Armenia in his speech at a joint press conference with the Prime Minister of the Czech Republic held on May 4 on the establishment of a border checkpoint on the Azerbaijan-Armenia border, as well as Azerbaijan’s alleged exacerbation the situation on the border with Armenia, and alleged creation of a humanitarian crisis in the Karabakh region.
Any comments on the establishment of the “Lachin” border checkpoint by Azerbaijan on its sovereign territory which Armenian residents have already begun to pass transparently in both directions, is unacceptable.
Armenia must stop interfering in the internal affairs of Azerbaijan and cease its aggressive policy pursued against Azerbaijan for many years.
Coming to the absurd views of the Prime Minister on "ethnic cleansing", it should be noted that instead of acknowledging the policy of cruel massacres and deportations against Azerbaijanis pursued throughout history and apologizing, him accusing Azerbaijan of such actions is an indicator of refusal to learn the lessons of history.
Such statements of Armenia during the ongoing negotiations on the peace treaty do not serve the peace.