No:237/25, Kanada ilə ilk siyasi məsləhətləşmələrə dair mətbuat məlumatı
10 iyun tarixində Bakı şəhərində Azərbaycan Respublikası və Kanada Xarici İşlər Nazirlikləri arasında ilk siyasi məsləhətləşmələr keçirilib. Azərbaycan Respublikasının nümayəndə heyətinə Xarici İşlər Nazirliyinin Amerika İdarəsinin rəisi Esmira Cəfərova, Kanada nümayəndə heyətinə isə Xarici İşlər Nazirliyinin Şərqi Avropa və Avrasiya Departamentinin icraçı direktoru Andreas Veyçert rəhbərlik edib.
Məsləhətləşmələr zamanı iki ölkə arasında siyasi əlaqələrin inkişaf perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, davamlı siyasi dialoqun təşviqi məqsədilə qarşılıqlı səfərlər və beynəlxalq tədbirlər çərçivəsində təmasların önəmi vurğulanıb. İkitərəfli münasibətlərdə gərginlik yaradan məqamlardan və addımlardan çəkinilməsinin əhəmiyyəti diqqətə çatdırılıb.
İqtisadi sahədə əməkdaşlıq kontekstində ikitərəfli ticarət dövriyyəsinin artırılması, habelə enerji, nəqliyyat, yüksək texnologiyalar və digər sahələrdə birgə layihələrin həyata keçirilməsi imkanları müzakirə edilib. COP29 çərçivəsində Kanada tərəfi ilə uğurlu əməkdaşlığa xüsusi diqqət yetirilib. Azərbaycanın təşəbbüskarı və fəal iştirakçısı olduğu mühüm enerji, nəqliyyat və logistika layihələrinin reallaşdırılmasında ölkəmizin strateji rolu yüksək qiymətləndirilib. Eyni zamanda, təhsil, mədəniyyət, turizm sahələrində əməkdaşlığın xalqlararası əlaqələrin gücləndirilməsinə önəmli töhfə verəcəyi qeyd olunub.
Görüşdə, həmçinin postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət, Ermənistan-Azərbaycan normallaşma prosesi və bu prosesə mane olan amillər, davamlı sülhün təmin edilməsi istiqamətində ölkəmiz tərəfindən atılan addımlar, eləcə də işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdəki mina problemi və orada həyata keçirilən irimiqyaslı bərpa-quruculuq işləri barədə ətraflı məlumat verilib.
Sonda tərəflər arasında regional və beynəlxalq gündəlikdə qarşılıqlı maraq kəsb edən mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:237/25, Press release on the first political consultations with Canada
On 10 June, the first political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and Canada were held in the city of Baku. The Azerbaijani delegation was headed by the Head of the Americas Department of the Ministry of Foreign Affairs Esmira Jafarova, and the Canadian delegation was headed by the Acting Director General of the Eastern Europe and Eurasia Division of the Ministry of Foreign Affairs Andreas Weichert.
During the consultations, an exchange of views was held on the prospects for the development of political relations between the two countries, and the importance of mutual visits and contacts within the framework of international events to promote sustainable political dialogue was emphasized. The importance of refraining from actions and steps that create tension in bilateral relations was also highlighted.
In the context of economic cooperation, possibilities for increasing bilateral trade turnover, as well as for implementing joint projects in areas such as energy, transport, high technologies and other fields were discussed. Particular attention was paid to the successful cooperation with the Canadian side within the framework of COP29. The strategic role of our country in the implementation of major energy, transport and logistics projects initiated and actively participated in by Azerbaijan was highly appreciated. At the same time, it was noted that cooperation in the fields of education, culture and tourism will make an important contribution to strengthening people-to-people contacts.
During the meeting, detailed information was also provided on the current situation in the region in the post-conflict period, the Azerbaijan–Armenia normalization process and the factors hindering this process, the steps taken by our country to ensure sustainable peace, as well as the mine problem in the liberated territories and the large-scale reconstruction and rebuilding works carried out there.
In conclusion, the sides exchanged views on regional and international agenda issues of mutual interest.