No:237/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Pakistan İslam Respublikasının Prezidentinin vəzifələrini icra edən, Senatın sədri Sayed Yusuf Raza Gilani ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
30 may 2024 14:40
30 may 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Pakistan İslam Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində bu ölkənin Prezidentinin vəzifələrini icra edən, Senatın sədri Sayed Yusuf Raza Gilani ilə görüşüb.
Görüş zamanı, Azərbaycan və Pakistan strateji tərəfdaşlığından irəli gələn məsələlər ilə yanaşı, regional və beynəlxalq vəziyyət ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov dost və qardaş Pakistana rəsmi səfəri zamanı göstərilən qonaqpərvərliyə görə təşəkkür edərək, ölkələrimiz arasında bu kimi səfər və təmasların mövcud strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin inkişafına töhfə verdiyini diqqətə çatdırıb.
Azərbaycan və Pakistan arasında zəngin ikitərəfli, o cümlədən regional və beynəlxalq platformalar çərçivəsində çoxtərəfli əməkdaşlıq gündəliyinin uğurlu inkişafının məmnunluq doğurduğu qeyd olunub. Xüsusilə, müdafiə, iqtisadiyyat, ticarət, investisiyalar, enerji təhlükəsizliyi, nəqliyyat və kommunikasiyalar, turizm kimi sahələr üzrə qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq gündəliyinin, habelə inkişaf üçün potensialın mövcudluğu vurğulanıb.
Dövlətlərimiz və xalqlarımız arasında dostluq və əməkdaşlığa hər iki ölkənin parlamentləri arasında mövcud əlaqələr və təmasların töhfə verdiyi diqqətə çatdırılıb.
Regional və beynəlxalq təşkilatlar, xüsusilə Birləşmiş Millətlər Təşkilatı (BMT), Qoşulmama Hərəkatı (QH), İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı (İƏT), Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirə (AQEM) çərçivəsində qarşılıqlı dəstək və fəaliyyət məmnunluqla qeyd olunub.
Bununla yanaşı, digər müxtəlif regional çoxtərəfli formatlarda əməkdaşlığın əhəmiyyəti vurğulanıb.
Postmünaqişə dövründə mövcud regional vəziyyət barədə qarşı tərəfi ətraflı məlumatlandıran nazir Ceyhun Bayramov, keçmiş münaqişə zamanı, habelə hazırkı şəraitdə göstərilən siyasi və mənəvi dəstəyə görə Pakistana təşəkkür edib.
Hazırda işğaldan azad olunmuş ərazilərdə görülən genişmiqyaslı bərpa işləri, habelə Azərbaycan və Ermənistan arasında aparılan normallaşma və sülh danışıqlarından bəhs edən nazir Ceyhun Bayramov, ölkəmizin hər iki istiqamət üzrə fəaliyyətinin regional sülh və sabitliyə hesablandığını diqqətə çatdırıb.
Nazir Ceyhun Bayramov, eyni zamanda BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) hazırlıq və danışıqlar prosesi barədə qarşı tərəfi məlumatlandıraraq, iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə sahəsində əməkdaşlıq imkanlarını yüksək qiymətləndirdiyimizi bildirib.

No:237/24, Press release on the meeting of Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov with the Acting President of the Islamic Republic of Pakistan, Chairman of the Senate, Sayed Yusuf Raza Gilani
30 May 2024 14:40
On 30 May 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Acting President of the Islamic Republic of Pakistan, Chairman of the Senate, Sayed Yusuf Raza Gilani, within the framework of his official visit to the Islamic Republic of Pakistan.
During the meeting, an exchange of views was held on issues arising from the Azerbaijan–Pakistan strategic partnership, as well as on the regional and international situation.
Minister Jeyhun Bayramov, expressing gratitude for the hospitality shown during his official visit to the friendly and brotherly Pakistan, noted that such visits and contacts contribute to the development of the existing strategic partnership relations between our countries.
It was noted with satisfaction that the rich bilateral cooperation agenda between Azerbaijan and Pakistan, including multilateral cooperation within regional and international platforms, is developing successfully. In particular, the existence of a mutually beneficial cooperation agenda, as well as potential for development in fields such as defense, economy, trade, investments, energy security, transport and communications, and tourism was emphasized.
It was highlighted that relations and contacts between the parliaments of both countries contribute to the friendship and cooperation between our states and peoples.
Mutual support and activities within regional and international organizations, particularly within the framework of the United Nations, the Non-Aligned Movement, the Organization of Islamic Cooperation, and the Conference on Interaction and Confidence-Building Measures in Asia, were noted with satisfaction.
At the same time, the importance of cooperation within other various regional multilateral formats was emphasized.
Minister Jeyhun Bayramov, providing the other side with detailed information on the current regional situation in the post-conflict period, expressed gratitude to Pakistan for the political and moral support demonstrated during the former conflict, as well as under the current circumstances.
Minister Jeyhun Bayramov, speaking about the large-scale restoration works carried out in the territories liberated from occupation, as well as the normalization and peace negotiations conducted between Azerbaijan and Armenia, highlighted that Azerbaijan’s activities in both directions are aimed at ensuring regional peace and stability.
Minister Jeyhun Bayramov also informed the other side about the preparatory and negotiation process related to the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), stating that we highly appreciate cooperation opportunities in combating climate change.