No:231/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Azərbaycan və Uruqvay Xarici İşlər Nazirlikləri arasında növbəti siyasi məsləhətləşmələrə dair məlumatı
13 may 2022 20:30
11 may 2022-ci il tarixində Uruqvayın paytaxtı Montivideo şəhərində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi ilə Uruqvay Xarici İşlər Nazirliyi arasında növbəti (ikinci) siyasi məsləhətləşmələr keçirilib.
Nümayəndə heyətlərinə Azərbaycan tərəfindən xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədov, Uruqvay tərəfindən isə bu ölkənin xarici işlər nazirinin müavini Karolina Açe Batye rəhbərlik ediblər.
Siyasi məsləhətləşmələr zamanı ikitərəfli münasibətlərin mövcud vəziyyəti, habelə siyasi, iqtisadi, kənd təsərrüfatı, nəqliyyat, enerji və humanitar sahələrdə qarşılıqlı əməkdaşlığın genişləndirilməsi müzakirə edilib.
Nazir müavini E.Məmmədov Vətən müharibəsindən sonra bölgədə yaranmış yeni siyasi reallıqlar, azad edilmiş ərazilərimizdə aparılan bərpa və quruculuq işləri barədə Azərbaycan tərəfindən həyata keçirilən tədbirlər və irimiqyaslı layihələr haqqında qarşı tərəfə ətraflı məlumat verib, Azərbaycan ərazisindən keçən beynəlxalq nəqliyyat dəhlizlərinin Uzaq Şərq-Orta Asiya-Avropa arasında ticarət əlaqələrinin artırılması baxımından əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb.
Tərəflər, həmçinin regional və beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq perspektivlərinin inkişafına dair fikir mübadiləsi aparıblar.
Həmin gün xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədov Uruqvay Parlamentinin Nümayəndələr Palatasının xarici əlaqələr komissiyasının Uruqvay - Azərbaycan dostluq qrupunun üzvləri ilə görüşüb.
Görüş zamanı parlamentlərarası münasibətlərin genişləndirilməsi, ikitərəfli əməkdaşlığın inkişafı, Cənubi Qafqaz regionunda gedən proseslər və digər qarşılıqlı maraq kəsb edən məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:231/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of Azerbaijan and Uruguay
13 May 2022 20:30
On May 11, 2022 in Montevideo, the capital of Uruguay, the next (second) political consultations between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs of Uruguay were held.
From the Azerbaijani side, the delegation was headed by Deputy Foreign Minister Elnur Mammadov, and from the Uruguayan side – by Deputy Foreign Minister of this country Carolina Ache Batlle.
During the political consultations, the current state of bilateral relations, as well as the expansion of cooperation in political, economic, agricultural, transport, energy and humanitarian spheres were discussed.
Deputy Minister E.Mammadov informed the opposite side about the new political realities in the region after the Patriotic war, the restoration and reconstruction work carried out in the liberated territories, the measures and large-scale projects implemented by Azerbaijan, and also noted the importance of international transport corridors passing through the territory of Azerbaijan, in terms of expanding trade relations between the Far East, Central Asia and Europe.
The sides also exchanged views on the prospects for cooperation within regional and international organizations.
On the same day, Deputy Foreign Minister Elnur Mammadov met with members of the Uruguay-Azerbaijan friendship group of the Foreign Relations Commission of the House of Representatives of the Uruguayan Parliament.
During the meeting, the sides exchanged views on the expansion of inter-parliamentary relations, the development of bilateral cooperation, the ongoing processes in the South Caucasus region and other issues of mutual interest.