Mətbuat şərhi 13 may 2022 11:30
No:229/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun MDB Xarici İşlər Nazirləri Şurasının iclasında çıxışına dair məlumatı
13 may 2022 11:30
13 may 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Müstəqil Dövlətlər Birliyi Xarici İşlər Nazirləri Şurasının Düşənbə şəhərində keçirilən iclasında çıxış edib.
Çıxışda nazir Ceyhun Bayramov, təşkilata səmərəli sədrliyinə görə Qazaxıstan tərəfinə təşəkkür edib və MDB çərçivəsində əməkdaşlıq məsələlərini qarşılıqlı anlaşma şəraitində müzakirəsinə, habelə beynəlxalq gündəliyin aktual məsələləri üzrə fikir mübadiləsi aparmağa imkan verən iclasın yüksək səviyyədə təşkilinə görə Tacikistana təşəkkür ifadə edib.
Nazir, MDB formatında ölkələrimiz arasında mövcud olan dostluq əlaqələrinin uğurla inkişafını qeyd edib. O, cari ildə Birliyə üzv olan bir çox dövlətlərin əlamətdar tarix olan - diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyini qeyd etdiyini tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb. Bu yubileyin ölkələrimizin keçdiyi yola nəzər salmaq, keçmişdən dərsləri öyrənmək, çoxillik əməkdaşlığın nəticələrini yekunlaşdırmaq və gələcək üçün planları müəyyən etmək üçün yaxşı fürsət olduğu bildirilib.
Ceyhun Bayramov, iclasın gündəliyinə uyğun olaraq MDB-yə üzv dövlətlər arasında, o cümlədən humanitar sahədə gələcək əməkdaşlığı təşviq edən bir sıra sənədlərin qəbulunun nəzərdə tutulduğunu vurğulayıb. Azərbaycanın təhsil, elm, mədəniyyət, səhiyyə, turizm, gənclərlə iş və digər sahələrdə əməkdaşlıq üçün formatları faydalı hesab etdiyi qeyd edilib.
Çıxışında nazir Ceyhun Bayramov, həmçinin iclas iştirakçılarını bölgəmizdəki münaqişədən sonrakı vəziyyət barədə məlumatlandırıb. Münaqişənin keçmişdə qaldığı və hazırda əsas vəzifəmizin işğaldan azad edilmiş ərazilərimizi yenidən dirçəltmək, iqtisadi və kommunikasiya əlaqələrini bərpa etməklə uzunmüddətli sülh və sabitliyi təmin etmək olduğu diqqətə çatdırılıb. Nazir, Azərbaycan Respublikasının Ermənistanla münasibətləri normallaşdırmağa, o cümlədən sülh sazişinin imzalanmasına və sərhədlərin delimitasiyası prosesinin başlanmasına hazır olduğunu qeyd edib. Bununla bağlı, sülh sazişi üzrə danışıqlar prosesinin başlanması istiqamətində addımların atıldığı, o cümlədən iki ölkə arasında sərhədlərin delimitasiyası üzrə milli komissiyaların sədrləri və formatının müəyyənləşdirildiyi bildirilib. Azərbaycan tərəfinin sülhün, sabitliyin və təhlükəsizliyin möhkəmləndirilməsi istiqamətində səylərini davam etdirmək əzmində olduğu iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb.

No:229/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the speech of Minister Jeyhun Bayramov at the meeting of the CIS Council of Foreign Ministers
13 May 2022 11:30
On May 13, 2022, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov addressed a meeting of the Council of Foreign Ministers of the Commonwealth of Independent States in Dushanbe.
In his speech, Minister Jeyhun Bayramov thanked Kazakhstan for its effective chairmanship in the Organization and expressed gratitude to Tajikistan for organizing a high-level meeting which allowed for an exchange of views on topical issues of the international agenda, as well as to discuss issues of cooperation within the CIS in a spirit of mutual understanding.
The Minister noted the successful development of friendly relations between our countries in the CIS format. He informed the participants that this year many member states of the Commonwealth are celebrating a significant date - the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations. It was emphasized that this anniversary is a good opportunity to take a look at the path traversed by our countries, learn from the past, sum up the results of long-term cooperation and determine plans for the future.
Jeyhun Bayramov emphasized that the agenda of the meeting includes the adoption of a number of documents promoting future cooperation between the CIS member states, including in the humanitarian sphere. It was noted that Azerbaijan considers the formats for cooperation in education, science, culture, healthcare, tourism, work with youth and other areas useful.
In his speech, Minister Jeyhun Bayramov also informed the participants on the post-conflict situation in the region. It was brought to the attention that the conflict remained in the past and that now our main task is to revitalize the liberated territories and to ensure long-term peace and stability by restoring economic and communication relations. The Minister noted that the Republic of Azerbaijan is ready to normalize relations with Armenia, including the signing of a peace agreement and the start of the process of delimitation of borders. In this regard, it was emphasized that steps have been taken to start the process of negotiations on a peace agreement, including determining the chairmen and the format of the national commissions on delimitation of borders between the two countries. The meeting participants were informed that the Azerbaijani side is determined to continue its efforts to strengthen peace, stability and security.