No:227/20, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat Xidməti idarəsinin məlumatı
Rusiya Federasiyasına rəsmi səfəri çərçivəsində Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramovun Rusiya Federal Məclisinin Federasiya Şurasının sədr müavini İlyas Umaxanov ilə görüşü baş tutub.
Tərəflər iki ölkə arasında uğurla inkişaf edən münasibətlərin müxtəlif istiqamətləri üzrə fikir mübadiləsi aparıb, o cümlədən parlamentlərarası əməkdaşlığın yüksək səviyyəsini qeyd ediblər.
Ölkə rəhbərləri arasında mövcud olan qarşılıqlı etimadın, eləcə də qarşılıqlı səfərlərin ikitərəfli münasibətlərin daha da möhkəmlənməsinə təkan verdiyi qeyd olunub. Bu xüsusda, Azərbaycan Respublikası Birinci vitse-prezidentinin ötən il Rusiya Federasiyasına rəsmi səfəri çərçivəsində əldə olunmuş nailiyyətlər xüsusi vurğulanıb.
Ölkələr arasındakı əməkdaşlığın hüquq-müqavilə bazasına istinad olunaraq, bu xüsusda 1997 və 2008-ci il dostluq və strateji əməkdaşlıq üzrə sənədlərə vurğu edilib.
Beynəlxalq səviyyədə əməkdaşlıq məsələlərinə toxunan tərəflər ATƏT, MDB və digər təşkilatların Parlament Assambleyaları çərçivəsində qarşılıqlı faydalı əlaqələrin genişləndirilməsi üzrə fikir mübadiləsi aparıblar.
Tərəflər, həmçinin iki ölkə arasında humanitar, mədəniyyət, təhsil sahələrində əməkdaşlıq məsələlərini müzakirə ediblər.
Pandemiya ilə mübarizə şəraitində hər iki ölkədən vətəndaşların təxliyəsi ilə bağlı atılmış addımlardan bəhs edən tərəflər mövcud şəraitdə qarşılıqlı yardım və həmrəyliyin vacibliyini vurğulayıblar.
Görüşün sonunda, 1941-45-ci illər Böyük Vətən Müharibəsində Qələbənin 75 illiyi münasibətilə yubiley medalı Nazir Ceyhun Bayramova təqdim edilib.

No:227/20, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan
27 August 2020 05:14
In the framework of his official visit to the Russian Federation, Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov met with the Deputy Chairman of the Federation Council of the Federal Assembly of the Russian Federation Ilyas Umakhanov.
The sides exchanged views on various aspects of successfully developing relations between the two countries and noted the high level of inter-parliamentary cooperation.
It was noted that the mutual trust existing between the leaders of the two countries, as well as the exchange of visits, have given impetus to further strengthening of bilateral relations. In this regard, the results of the official visit of the First Vice President of the Republic of Azerbaijan to the Russian Federation last year were underlined.
Referring to the legal framework of cooperation between the two countries, the documents on friendship and strategic cooperation of 1997 and 2008 years were highlighted.
Touching upon the issues of cooperation at the international level, the sides exchanged views on expanding mutually beneficial relations within the Parliamentary Assemblies of the OSCE, CIS, and other organizations.
The sides also discussed issues of cooperation on humanitarian, cultural, and educational spheres between the two countries.
Speaking about the steps taken to evacuate citizens from both countries amid the fight against the pandemic, the sides stressed the importance of mutual assistance and solidarity in the current situation.
At the end of the meeting, the Jubilee Medal dedicated to the “75 Years of Victory in the Great Patriotic War of 1941–1945 years” has been presented to Minister Jeyhun Bayramov.