No:226/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Keniya Respublikası Parlamentinin Nümayəndələr Palatasının sədri Moses M. Vetang’ula ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
03 iyun 2025 21:42
3 iyun 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Keniya Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində Keniya Respublikası Parlamentinin Nümayəndələr Palatasının sədri Moses M. Vetang’ula ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan-Keniya münasibətlərinin müxtəlif aspektləri, parlament diplomatiyasının əməkdaşlığımızın inkişafında rolu, habelə qarşılıqlı maraq doğuran regional və beynəlxalq məsələr müzakirə edilib.
Ölkəmizin Keniya Respublikası ilə əlaqələrin inkişafına və müxtəlif sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsinə xüsusi əhəmiyyət verdiyi bildirilib.
İkitərəfli münasibətlərimizin parlament ölçüsünün, parlament diplomatiyası vasitəsilə qanunverici orqanlar arasında əlaqələrin gücləndirilməsinin xalqlarımız arasında əlaqə və mübadilələri genişləndirəcəyinə dair inam ifadə olunub.
Görüş zamanı, həmçinin tərəflər iki ölkə arasında müqavilə-hüquq bazasının gücləndirilməsinin yeni perspektivli sahələr üzrə əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinə xidmət edəcəyini vurğulayıblar.
Ölkəmizin COP29 sədrliyi zamanı iqlim dəyişmələri ilə mübarizə sahəsində qəbul edilmiş qərarların əhəmiyyəti, bununla yanaşı 2026-cı ildə Azərbaycanda keçiriləcək Ümumdünya Şəhər Forumu çərçivəsində əməkdaşlıq məsələləri görüş çərçivəsində nəzərdən keçirilib.
Nazir Ceyhun Bayramov, həmçinin qarşı tərəfi postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət, ölkəmizin bərpa, yenidənqurma, minatəmizləmə və sülh gündəliyi barədə ətraflı məlumatlandırıb.

No:226/25, Press release on the meeting between Minister Jeyhun Bayramov and the Speaker of the National Assembly of the Republic of Kenya Moses M. Wetang’ula
03 June 2025 21:42
On 3 June 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov, within the framework of his official visit to the Republic of Kenya, met with the Speaker of the National Assembly of the Republic of Kenya Moses M. Wetang’ula.
During the meeting, various aspects of Azerbaijan–Kenya relations, the role of parliamentary diplomacy in the development of our cooperation, as well as regional and international issues of mutual interest were discussed.
It was stated that Azerbaijan attaches special importance to the development of relations with the Republic of Kenya and to the expansion of cooperation in various fields.
Confidence was expressed that the parliamentary dimension of our bilateral relations, and the strengthening of ties between legislative bodies through parliamentary diplomacy, will expand contacts and exchanges between our peoples.
During the meeting, the sides also emphasized that strengthening the bilateral legal and contractual framework between the two countries will serve to develop cooperation in new promising areas.
The importance of the decisions adopted in the field of combating climate change during our country’s COP29 chairmanship, as well as issues of cooperation within the framework of the World Urban Forum to be held in Azerbaijan in 2026, were reviewed during the meeting.
Minister Jeyhun Bayramov also informed the other side in detail about the current situation in the region in the post-conflict period, the restoration and reconstruction works, demining, and the peace agenda.