No:224/18, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Cəmmu və Kəşmir üzrə Təmas Qrupunun növbəti iclasında iştirak etmişdir
27 sentyabr 2018 08:36
26 sentyabr 2018-ci il tarixində BMT Baş Assambleyasının 73-cü sessiyasının ümumi müzakirələri çərçivəsində İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) Cəmmu və Kəşmir üzrə Təmas Qrupunun növbəti iclası keçirilmişdir.
İclasda çıxış edən xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Cəmmu və Kəşmir məsələsinin beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyin təmin edilməsində BMT-nin əsas orqanı olan BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələri əsasında həll edilməli olduğunu qeyd etmişdir. Nazir, BMT Nizamnaməsinin 25-ci maddəsinə istinad edərək həm işğal edilmiş Azərbaycan əraziləri, həm də Cəmmu və Kəşmir məsələsi ilə bağlı qəbul edilmiş TŞ qətnamələrinin bütün dövlətlər tərəfindən yerinə yetirilməli olduğunu vurğulamışdır.
Cəmmu və Kəşmir məsələsi ilə əlaqədar BMT Təhlükəsizlik Şurası tərəfindən qəbul edilmiş 39 saylı (17 yanvar 1948-ci il) və 47 saylı (21 aprel 1948-ci il) qətnamələrə, eləcə də həmin qətnamələrə əsasən təsis edilmiş BMT-nin Hindistan və Pakistan üzrə Komissiyasının 13 avqust 1948-ci il tarixli və 5 yanvar 1949-cu il tarixli qətnamələrinə əsasən, Cəmmu və Kəşmir bölgəsinin yekun statusu BMT-nin himayəsi altında həmin bölgənin bütün sakinlərinin iştirakı ilə keçiriləcək ümumxalq səsverməsi ilə müəyyən edilməlidir.
Qeyd edək ki, İƏT-in Cəmmu və Kəşmir üzrə Təmas Qrupu İƏT xarici işlər nazirlərinin 1994-cü ilin sentyabr ayında İslamabad şəhərində keçirilmiş 7-ci növbədənkənar sessiyasının qərarına əsasən təsis edilmişdir. Azərbaycan qrupa 2013-cü ildə üzv olmuşdur. Hazırda qrupa Azərbaycanla yanaşı, Pakistan, Səudiyyə Ərəbistanı, Türkiyə və Niger daxildir.

No:224/18, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Elmar Mammadyarov participated at the next meeting of the Organization of Islamic Cooperation Contact Group on Jammu and Kashmir
The next meeting of the Organization of Islamic Cooperation (OIC) Contact Group on Jammu and Kashmir was held on 26 September in New-York on the sidelines of the 73rd session of the UN General Assembly.
In his speech made at the meeting Foreign Minister Elmar Mammadyarov emphasized that Jammu and Kashmir dispute should be settled on the basis of the relevant resolutions of the UN Security Council, which is the main body of the UN responsible for maintenance of global peace and security. The Minister, referring to the article 25 of the UN Charter stressed the necessity of implementation of the Security Council resolutions both on the occupied Azerbaijani territories and Jammu and Kashmir dispute by all member states.
According to the UN Security Council resolution No.39 (17 January 1948) and No.47 (21 April 1948) on Jammu and Kashmir dispute, as well as the resolutions dated 13 August 1948 and 5 January 1949 adopted by the UN Commission on India and Pakistan, the final status of the Jammu and Kashmir region should be defined through voting of all people of the region under the auspices of the United Nations.
OIC Contact Group on Jammu and Kashmir was established on September 1994 according to the decision of the OIC 7th extraordinary ministerial meeting in Islamabad. Azerbaijan joined the Group in 2013. Currently, together with Azerbaijan, Pakistan, Saudi Arabia, Türkiye and Niger are members of the Group.