No:222/24, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat xidmətinin rəhbəri Ayxan Hacızadənin Fransanın daxili işlər naziri Jerald Darmanan tərəfindən Azərbaycanın diktatura adlandırılması ilə bağlı yerli medianın sualına cavabı
17 may 2024 12:17
Sual: Fransanın daxili işlər naziri Jerald Darmanan 16 may 2024-cü il tarixində “France-2” telekanalına müsahibəsində və daha öncə ölkəmizə qarşı çıxışı zamanı Azərbaycanı diktatura adlandırıb. Fransa rəsmisi tərəfindən bu kimi açıqlamalar Azərbaycan-Fransa münasibətlərinə necə təsir edə bilər?
Cavab: Fransa tərəfindən Azərbaycana qarşı səslənmiş bu kimi fikirlər tamamilə qəbuledilməzdir və tərəfimizdən qətiyyətlə rədd edilib.
İnsan hüquqlarının kobud şəkildə pozulduğu, baş verən iğtişaşlar zamanı aksiyaçıların öldürüldüyü, İslamofobia və müsəlmanlara qarşı hücum hallarının, eləcə də Antisemitizmin geniş yayıldığı Fransadan fərqli olaraq Azərbaycanda fundamental hüquq və azadlıqlar tam olaraq təmin edilir.
Azərbaycan müstəqilliyini bərpa edəndən etibarən daim demokratik dəyərlərə sadiq cəmiyyət kimi formalaşıb və inkişaf edib. Azərbaycan müxtəlif etnik və dini mənsubiyyətə mənsub insanların mehriban və təhlükəsiz şəraitdə yaşadığı ölkədir.
Fransa tərəfi bu açıqlamaya görə üzr istəməlidir. Əks təqdirdə, bu, Azərbaycan-Fransa münasibətlərinə daha mənfi təsirlərə gətirib çıxaracaqdır.

No:222/24, Response by Aykhan Hajizada, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs, to the local media inquiry regarding reference to Azerbaijan as a dictatorship by Gérald Darmanin, Minister of Interior of France
17 May 2024 12:17
Question: On 16 May 2024, in an interview with France-2, and in earlier anti-Azerbaijani speeches, Gérald Darmanin, Minister of Interior of France referred to Azerbaijan as a dictatorship. How might such statements by a French official impact relations between Azerbaijan and France?
Answer: Such statements against Azerbaijan by France are completely unacceptable and have been strongly rejected by us.
Fundamental rights and freedoms are completely secured in Azerbaijan, in contrast to France, where human rights are grossly violated, protesters are killed during riots, and there is widespread Islamophobia and attacks on Muslims, as well as anti-Semitism.
Azerbaijan has always been shaped and grown as a society committed to democratic values since the restoration of its independence. Azerbaijan is a country where people from different ethnic and religious backgrounds coexist in a friendly and secure environment.
French side must apologize for this remark. Should this not be the case, it will lead to further negative consequences for the relations between Azerbaijan and France.