No:222/23, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Azərbaycanın sərhəd nəzarət-buraxılış məntəqəsi təsis etməsi ilə əlaqədar Fransanın Avropa və xarici işlər nazirliyinin mətbuat katibi Ann-Kler Lejandrın əsassız bəyanatına dair şərhi
23 aprel 2023-cü il tarixində Azərbaycan tərəfinin Laçın-Xankəndi yolunun başlanğıcında Azərbaycan-Ermənistan sərhədində nəzarət-buraxılış məntəqəsinin təsis etməsi tədbiri ilə əlaqədar Fransa Avropa və xarici işlər nazirliyinin mətbuat katibi Ann-Kler Lejandr tərəfindən verilmiş bəyanat tamamilə əsassızdır.
Azərbaycan tərəfindən öz suveren ərazisində sərhəddə nəzarət-buraxılış məntəqəsi təsis etməsi ölkəmizin suveren və legitim hüququdur.
Guya bu addımın Üçtərəfli bəyanata, hər hansı bir beynəlxalq sənədə və ya məhkəmə qərarına zidd olduğu iddiasının heç bir əsası yoxdur. Azərbaycan hər zaman olduğu kimi, öz öhdəlikləri çərçivəsində Laçın-Xankəndi yolunda hərəkət edən vətəndaşların, nəqliyyat vasitələri və yüklərin təhlükəsizliyinə zəmanət verir və bu istiqamətdə müvafiq tədbirləri davam etdirəcək.
Azərbaycanın bölgədə sülh, sabitlik və inkişafı təmin etmək, ərazi bütövlüyü və suverenlik kimi beynəlxalq hüquq prinsiplərinə hörmət əsasında Ermənistanla münasibətləri normallaşdırmaq səyləri qarşılığında, Fransa tərəfi bu kimi birtərəfli mövqe sərgiləməklə, prosesə maneçilik cəhdlərinə şərait yaratmamalıdır.

No:222/23, Commentary of Aykhan Hajizada, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs, in response to baseless statement of Anne-Claire Legendre, the Spokesperson of the Ministry of Europe and Foreign Affairs of France, regarding the establishment of a border checkpoint by Azerbaijan
24 April 2023 12:50
The statement made by Anne-Claire Legendre, the Spokesperson of the Ministry of Europe and Foreign Affairs of France, regarding the establishment of a checkpoint by the Azerbaijani side on the Azerbaijan-Armenia border at the beginning of the Lachin-Khankendi road on April 23, 2023, is completely unfounded.
It is the sovereign and legitimate right of Azerbaijan to establish a border checkpoint on its sovereign territory.
There is no basis for the claim that this step is contrary to the Trilateral statement, any other international document or court decision. As always, Azerbaijan guarantees the safety of citizens, vehicles and cargo moving on the Lachin-Khankendi road within the framework of its obligations and will continue to take appropriate measures in this direction.
In return for Azerbaijan’s efforts to ensure peace, stability and development in the region, to normalize relations with Armenia on the basis of respect for international law principles such as territorial integrity and sovereignty, the French side should not create conditions for attempts to obstruct the process by expressing such a unilateral position.