No:222/20, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramovun Çin Xalq Respublikasının səfiri ilə görüşünə dair məlumatı
20 avqust 2020 07:26
19 avqust 2020-ci il tarixində Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov Çin Xalq Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı səfiri xanım Qo Mini qəbul edib.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycan və Çin arasında qarşılıqlı anlaşma və etimada əsaslanan ən yüksək səviyyəli siyasi dialoqun mövcud olduğunu qeyd edib. Ölkələr arasında qarşılıqlı əməkdaşlıq əlaqələrindən bəhs edən Nazir, Azərbaycan və Çin arasında əlaqələrin siyasi, iqtisadi-ticarət, humanitar, səhiyyə və təhsil sahələrində inkişafından məmnunluq ifadə edib.
Səfir Qo Min Çinin Xarici İşlər naziri Vanq Yinin səmimi salamlarını və təbriklərini nazir Ceyhun Bayramovun diqqətinə çatdırıb.
Görüşdə tərəflər ikitərəfli və çoxtərəfli formatlarda, beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi üzrə fikir mübadiləsi aparıblar.
Ölkə rəhbərləri səviyyəsində səfərlərin iki ölkə arasında əlaqələrin inkişafına təkan verdiyi qeyd olunub.
Tərəflərin dövlətlərin suverenliyi və ərazi bütövlüyünə hörmətlə bağlı prinsipial mövqeyi vurğulanıb.
Ermənistan - Azərbaycan Dağlıq-Qarabağ münaqişəsi barədə qarşı tərəfə məlumat verən Nazir, xüsusilə cari ilin 12 iyul tarixində Azərbaycan-Ermənistan sərhədinin Tovuz rayonu istiqamətində Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən əvvəlcədən planlaşdırılan təxribat barədə danışıb. Ermənistanın bu növbəti təxribatının ölkənin hərbi-siyasi məqsədlərinə xidmət etdiyini və münaqişənin həlli üzrə substantiv danışıqlara mane olmaq məqsədi güddüyünü bildirib.
Görüş zamanı səfir, Azərbaycan Respublikasının suverenliyi və ərazi bütövlüyünə hörmət ifadə olunması ilə bağlı Çinin qəti mövqeyini diqqətə çatdırıb.
Xanım səfir Qoşulmama Hərəkatına sədrliyi dövründə Azərbaycanın fəaliyyətini, xüsusilə pandemiya ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikası Prezidenti tərəfindən irəli sürülmüş bir sıra qlobal təşəbbüslərin Çin tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini vurğulayıb.
Tərəflər, habelə qlobal səviyyədə COVİD-19 pandemiyası ilə mübarizə aparıldığı bir dövrdə beynəlxalq əməkdaşlıq və həmrəyliyin əhəmiyyətini qeyd ediblər. Çin tərəfindən göstərilən texniki dəstəyi vurğulayan Nazir, bunun Azərbaycan və Çin xalqları arasında dostluq ənənələrinə sadiq qaldığının bariz nümunəsi olduğunu qeyd edib və bu çətin günlərdə göstərilən dəstəyə və həmrəyliyə görə minnətdarlıq bildirib.

Press release 20 August 2020 07:26
No:222/20, Information on the meeting of the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov with the Ambassador of the People's Republic of China
20 August 2020 07:26
On August 19, 2020, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov received the Ambassador of the People's Republic of China to the Republic of Azerbaijan Guo Min.
Minister Jeyhun Bayramov noted that there is a high-level political dialogue between Azerbaijan and China based on mutual understanding and trust. Speaking about the relations between the two countries, the Minister expressed satisfaction with the development of relations between Azerbaijan and China in the political, economic, trade, humanitarian, health and education spheres.
Ambassador Guo Min conveyed warm greetings and congratulations of Chinese Foreign Minister Wang Yi to Minister Jeyhun Bayramov.
The sides exchanged views on further expansion of cooperation in bilateral and multilateral formats, as well as within international organizations.
It was noted that the visits at the level of heads of state gave impetus to the development of relations between the two countries.
The principled position of the sides on respect for the sovereignty and territorial integrity of the states was underlined.
Informing his interlocutor about the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, the Minister spoke about the pre-planned provocation by the Armenian armed forces in the direction of the Tovuz district of the Azerbaijan-Armenia border on July 12, 2020. He said that this provocation served the military-political goals of Armenia and aimed to hinder substantive talks on the settlement of the conflict.
During the meeting, the Ambassador stressed China's firm position on respect for the sovereignty and territorial integrity of the Republic of Azerbaijan.
Ambassador noted that China highly appreciates Azerbaijan's activities during its chairmanship of the Non-Aligned Movement, especially a number of global initiatives put forward by the President of the Republic of Azerbaijan in connection with the pandemic.
The sides also stressed the importance of international cooperation and solidarity amid the fight with the COVID-19 pandemic. Emphasizing the technical support provided by China, the Minister noted that it is a clear example of commitment to the traditions of friendship between the peoples of Azerbaijan and China, and expressed gratitude for the support and solidarity shown in these difficult times.