No:221/24, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Azərbaycan Respublikasının İran İslam Respublikasındakı Səfirliyinin fəaliyyətinin bərpa edilməsi istiqamətində aparılan işlər barədə yerli medianın sualına cavabı
17 may 2024 09:52
Sual: Son bir neçə ay ərzində həm Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyi, həm də İran tərəfindən verilmiş bir sıra açıqlamalarda ölkəmizin İrandakı səfirliyinin işinin bərpası istiqamətində danışıqlar aparıldığı bildirilib. Hal-hazırda, bununla bağlı irəliləyiş varmı?
Cavab: Ötən ilin yanvar ayında səfirliyimizə qarşı törədilmiş terror hücumundan sonra, İran tərəfi ilə danışıqların əsas istiqamətlərindən biri səfirliyin təhlükəsizliyinə tam təminatın verilməsi məsələsi ətrafında olub.
Son bir neçə ay ərzində iki ölkənin rəsmi şəxsləri və aidiyyəti qurumları arasında təmaslar və danışıqlar çərçivəsində ölkəmizin gözləntiləri qarşı tərəfə çatdırılıb, səfirliyimizin daha təhlükəsiz və səfirlik üçün zəruri olan bütün tələblərə cavab verən yeni məkana köçürülməsi istiqamətində İran tərəfi ilə müvafiq iş aparılıb.
Aparılmış iş nəticəsində, səfirliyin yeni məkanı artıq müəyyən edilib. Hal-hazırda qeyd edilən məkan və binada səfirlik üçün zəruri şəraitin yaradılması məqsədilə müvafiq tədbirlər görülür. Qeyd edilən işlər yekunlaşandan sonra, səfirliyin yeni məkanda fəaliyyətinin bərpa edilməsi planlaşdırılır.

No:221/24, The response by Aykhan Hajizada, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs, to the local media inquiry on the work carried out in the direction of restoring the activities of the Embassy of the Republic of Azerbaijan in the Islamic Republic of Iran
17 May 2024 09:52
Question: During the last few months, in a number of announcements by both the Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan and Iran, it was stated that negotiations were held in the direction of restoring the work of our country’s Embassy in Iran. Currently, is there any progress in this direction?
Answer: Following the terrorist attack against our Embassy in January of last year, one of the main directions of the negotiations with the Iranian side was around the issue of full security assurances of the Embassy.
During the last few months, the expectations of our country were conveyed to the opposite side within the framework of contacts and negotiations between the officials and relevant institutions of the two countries, and proper work was carried out with the Iranian side to relocate our Embassy to a new venue that is safer and meets all the requirements necessary for the Embassy.
As a result of carried out work, the new location of the Embassy has already been determined. Currently, appropriate measures are being taken to create the necessary conditions for the Embassy in the said venue and building. After the mentioned works are completed, it is planned to restore the activity of the Embassy in the new venue.