No:220/24, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat xidmətinin rəhbəri Ayxan Hacızadənin Fransanın daxili işlər naziri Jerald Darmananın “France-2” telekanalına müsahibəsində Azərbaycana qarşı səsləndirdiyi iddialara dair şərhi
16 may 2024 12:42
Fransanın daxili işlər naziri Jerald Darmananın 16 may 2024-cü il tarixində “France-2” telekanalına müsahibəsində ölkəmizə qarşı, eləcə də Azərbaycanla Yeni Kaledoniyanın müstəqillik tərəfdarlarının liderləri arasında iddia edilən münasibətlərə dair səsləndirdiyi növbəti əsassız fikirləri tamamilə rədd edirik.
İlk növbədə, Fransa tərəfinin Azərbaycana qarşı təhqiramiz ifadələrini bir daha qətiyyətlə pisləyir və ermənilərin kütləvi şəkildə qətlə yetirilməsi kimi qəbuledilməz ittihamlarla Azərbaycana qarşı apardığı qarayaxma kampaniyasını dayandırmağı tələb edirik.
Fransa daxili işlər nazirinin öz ölkəsinin uzun illər həyata keçirdiyi müstəmləkəçilik siyasətinin tərkib hissəsi kimi yerli xalqlara qarşı insanlıq əleyhinə cinayətlər törətməsini, milyonlarla günahsız insanın vəhşicəsinə qətlə yetirilməsi tarixini xatırlaması daha münasib olardı.
Bununla yanaşı, Fransanın daxili işlər naziri Azərbaycanı Yeni Kaledoniyada müstəqillik tərəfdarı etirazları dəstəkləməkdə ittiham etmək əvəzinə, ölkəsinin bu cür etirazlara səbəb olan dənizaşırı bölgələri ilə bağlı uğursuz siyasətinə diqqət yönəltməlidir.

No:220/24, Commentary by Aykhan Hajizada, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs, on the allegations made against Azerbaijan by the Minister of the Interior of France, Gérald Darmanin, in his interview with France-2
16 May 2024 12:42
We completely reject yet another claim by the Minister of the Interior of France, Gérard Darmanin, against Azerbaijan and on alleged relations between Azerbaijan and New Caledonia’s pro-independence leaders in his interview with France-2 on 16 May 2024.
First and foremost, we once again strongly condemn the French side’s insulting expressions against Azerbaijan and urge to stop the smear campaign against Azerbaijan with unacceptable accusations, such as the massacre of Armenians.
It would be more appropriate if the French Minister of the Interior recalled the history of his country committing crimes against humanity toward local peoples and the brutal murder of millions of innocent people as part of its colonial policy implemented for many years.
Moreover, instead of accusing Azerbaijan of allegedly supporting pro-independence protests in New Caledonia, the Minister of the Interior of France should focus on his country’s failed policy towards the overseas territories that led to such protests.