No:216/26, Nazir Ceyhun Bayramovun D-8 İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının baş katibi Sohail Mahmud ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
20 may 2026 16:08
20 may tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ölkəmizdə səfərdə olan D-8 İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının (D-8) baş katibi Sohail Mahmud ilə görüşüb.
Baş katib iştirakçısı olduğu Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun (WUF-13) yüksək səviyyədə təşkilinə və bu çərçivədə faydalı müzakirələrə görə təşəkkür edib.
Görüş zamanı Azərbaycan ilə D-8 arasında mövcud əməkdaşlıq gündəliyi müzakirə edilib, siyasi, iqtisadi, energetika, nəqliyyat və logistika sahələrində əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsi imkanları nəzərdən keçirilib.
Azərbaycanın D-8 üzvlüyünə qəbul edilməsindən sonra keçən qısa müddət ərzində təşkilat daxilində apardığı aktiv fəaliyyət yüksək qiymətləndirilib, 2025-ci ilin oktyabr ayında Azərbaycanda ilk dəfə olaraq D-8 Həftəsinin təşkili, bu çərçivədə D-8 Enerji və İqlim Mərkəzi, D-8 Media Mükəmməllik Mərkəzi və D-8 Nəqliyyat Mükəmməllik Mərkəzinin ölkəmizdə yaradılması ilə bağlı atılan əməli addımlar məmnunluqla xatırlanıb. Bu istiqamətdə görülən işlər barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Ümumilikdə, siyasi və iqtisadi cəhətdən mühüm ölkələri, 1,3 milyarda yaxın əhalini və 5 trilyon ÜDM-i birləşdirən D-8-nin nüfuzunun daha da artırılması istoqamətində birgə səylərin vacibliyi vurğulanıb.
Görüşdə həmçinin regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələləri nəzərdən keçirilib, Yaxın Şərqdə gərginliyin azaldılması, atəşkəsin möhkəmləndirilməsi, sabitliyin təmin olunmasının vacibliyi qeyd edilib.

No:216/26, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Sohail Mahmood, Secretary-General of the D-8 Organization for Economic Cooperation
20 May 2026 16:08
On 20 May, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with Sohail Mahmood, Secretary-General of the D-8 Organization for Economic Cooperation (D-8), who is on a visit to our country.
The Secretary-General expressed his gratitude for the high-level organization of the World Urban Forum (WUF-13), in which he participated, and for the useful discussions held within this framework.
During the meeting, the existing cooperation agenda between Azerbaijan and D-8 was discussed, and opportunities for further developing relations in the political, economic, energy, transport and logistics fields were reviewed.
Azerbaijan’s active work within the organization during the short period since its admission to D-8 membership was highly appreciated, and the practical steps taken towards organizing D-8 Week in Azerbaijan for the first time in October 2025 and, within this framework, establishing the D-8 Energy and Climate Center, the D-8 Media Center of Excellence and the D-8 Transport Center of Excellence in our country were recalled with satisfaction. An exchange of views was conducted on the work carried out in this direction.
In general, the importance of joint efforts towards further increasing the prestige of D-8, which brings together politically and economically important countries, a population of nearly 1.3 billion and a GDP of 5 trillion, was emphasized.
At the meeting, regional and international security issues were also reviewed, and the importance of reducing tensions in the Middle East, strengthening the ceasefire and ensuring stability was noted.