Mətbuat şərhi 27 iyul 2019 01:52
Ermənistanın hakimiyyətinin yüksək vəzifəli nümayəndəsi tərəfindən işğal olunmuş ərazilərimiz boyunca “cənub istiqaməti” adlandırılan yeni yolun çəkilməsi barədə verilən açıqlama Ermənistanın əsl niyyətinin hərbi işğala əsaslanan mövcud status-kvonu möhkəmləndirmək və münaqişənin danışıqlar yolu ilə həllinə imkan verməmək və Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərini ilhaq etmək olduğunun növbəti nümunəsidir.
Ermənistan tərəfindən Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində həyata keçirilən qeyri-qanuni fəaliyyətlər, o cümlədən infrastruktur dəyişikliyinin aparılması Ermənistanın münaqişənin sülh yolu ilə həll edilməsi barədə iddialarının riyakarlıqdan və beynəlxalq ictimaiyyəti aldatmaqdan başqa bir şey olmadığını göstərir.
Şimal istiqaməti adlandırılan və işğal olunmuş Kəlbəcər rayonundan çəkilmiş “Vardenis-Ağdarə” avtomobil yolu, eləcə də mərkəzi “Gorus-Laçın” avtomobil yolu təcrübəsi göstərir ki, Qubadlı və Cəbrayıl rayonlarından çəkilməsi nəzərdə tutulan yeni yol işğal altında olan bu ərazilərin təbii və digər resurslarının daha aqressiv formada talan edilməsinə xidmət edəcəkdir.
Ümumiyyətlə, Ermənistan Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində infrastruktur dəyişikliyi ilə bərabər maddi-mədəni irsin məhv edilməsi, demoqrafik tərkibin dəyişdirilməsi, mineral resursların talan edilməsi və digər bu kimi qeyri-qanuni fəaliyyətlər həyata keçirir.
ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrləri tərəfindən Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində aparılmış fakt-araşdırıcı və qiymətləndirmə missiyalarının nəticəsi olaraq hazırlanmış hesabatlarda qeyri-qanuni fəaliyyətlərin sülh prosesinə ciddi təhlükə yaratdığı təsbit olunur.
2018-ci ildə hazırlanmış “Azərbaycanın Ermənistanın işğal altında olan ərazilərində qeyri-qanuni fəaliyyətlər: Peyk məlumatları əsasında sübutlar” adlı hesabatda Ermənistanın qeyri-qanuni əməllərinin miqyası tam aydın şəkildə özünü göstərir.
Beynəlxalq humanitar hüquq, xüsusilə 1949-cu il tarixli Cenevrə Konvensiyası və Əlavə Protokollarına əsasən işğal olunmuş ərazilərdə qanunsuz fəaliyyətlərin aparılması qadağandır.
ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrləri və ATƏT-in Fəaliyyətdə olan sədrinin şəxsi nümayəndəsi işğal olunmuş ərazilərimizdə aparılan və danışıqlar prosesinə ciddi zərbə vuran qeyri-qanuni fəaliyyətləri ciddi şəkildə nəzərə almalıdırlar.
Münaqişənin həlli ilə bağlı münbit şəraitin yaradılmasına baxmayaraq, Ermənistanın atəşkəs rejiminin arxasında gizlənərək destruktiv şəkildə qeyri-qanuni fəaliyyətləri davam etdirməsi danışıqlar prosesinin pozulmasına yönəlmiş növbəti təxribatçı cəhddir. Buna görə bütün məsuliyyət Ermənistanın siyasi-hərbi rəhbərliyinin üzərinə düşür.
Beynəlxalq öhdəlikləri tapdalayaraq işğal etdiyi ərazilərdə qanunsuz əməlləri davam etdirən Ermənistanın təxribatçı hərəkətlərini kəskin qınayır və təcavüzkardan bölgəmizdə sülh, təhlükəsizlik və rifaha qarşı yönələn əməllərinə son verməyi və işğalçı qüvvələrini Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərindən çıxarmağı təkidlə tələb edirik.
İşğalçı ölkənin bu kimi təxribatçı əməllərinə müvafiq şəkildə cavab vermək hüququnu Azərbaycan özündə saxlayır.

No:216/19, Press statement of the MFA of the Republic of Azerbaijan.
Statement made by the senior official of Armenia on the construction of a new road called as the “southern direction” along the occupied territories of Azerbaijan is yet another example of the genuine intention of Armenia, to consolidate the status-quo based on military occupation, undermine the settlement of the conflict via negotiations and annex the occupied territories of Azerbaijan.
Armenia’s illegal activities in the occupied territories of Azerbaijan, including the infrastructural changes, demonstrate that the allegations of Armenia on the settlement of the conflict by peaceful means are nothing other than hypocrisy and misleading of international community.
The experience of “Vardenis-Agdere” road referred to as the “northern direction”, as well as the central “Gorus-Lachin” road show that the new road planned to be constructed through Gubadli and Jabrayil districts would serve to plundering the natural and other resources of the occupied territories even more aggressively.
In general, along with the infrastructural changes in the occupied territories of Azerbaijan, Armenia carries out other illegal activities such as the destruction of cultural heritage, changing the demographic composition, pillaging of mineral recourses and etc.
The reports prepared as a result of the fact-finding and field assessment missions conducted by the OSCE Minsk Group co-chairs in the occupied territories of Azerbaijan indicate that the illegal activities constitute a serious threat to the peace process.
The report on “The Illegal Activities in the Territories of Azerbaijan under Armenia’s occupation: Evidence from Satellite Imagery” of 2018 clearly demonstrate the wide scale of Armenian illegal actions.
International humanitarian law, particularly the Geneva Conventions of 1949 and their Additional Protocols, prohibit any illegal activities in the occupied territories.
The Co-Chairs of the OSCE Minsk Group and the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office should seriously consider the illegal activities carried out in our occupied territories and seriously affecting the negotiation process.
Despite the favorable conditions for the settlement of the conflict, continuing the illegal activities by hiding behind the cease-fire regime is the next provocative attempt of Armenia to undermine the negotiation process. Therefore, all the responsibility rest with the political and military leadership of Armenia.
We strongly condemn the provocative actions of Armenia, which continues to commit illegal acts in the occupied territories blatantly violating the international obligations and demand the aggressor to put an end to its actions that undermine peace, security, and stability in our region and withdraw its forces from the occupied territories of Azerbaijan.