No:214/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Qətər Dövlətinin Xarici İşlər Nazirliyinin dövlət naziri Muhəmməd bin Əbdüləziz bin Saleh əl-Xuleyfi ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
29 may 2025 13:57
29 may 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Qətər Dövlətinin Xarici İşlər Nazirliyinin dövlət naziri Muhəmməd bin Əbdüləziz bin Saleh əl-Xuleyfi ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan-Qətər əməkdaşlığının perspektivləri, ikitərəfli və çoxtərəfli gündəlikdə duran məsələlər, habelə postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət müzakirə edilib.
Ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın səviyyəsindən məmnunluq ifadə olunub, münasibətlərin daha da inkişaf etdirilməsi istiqamətində mövcud potensialdan istifadənin vacibliyi vurğulanıb.
Regional və beynəlxalq təşkilatlar, o cümlədən Birləşmiş Millətlər Təşkilatı (BMT), İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı (İƏT), Qoşulmama Hərəkatı (QH), habelə Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirə (AQEM) çərçivəsində əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub, qarşılıqlı dəstək və həmrəyliyin davam etdirilməsinin zəruriliyi qeyd olunub. Ölkəmizin növbəti ildə İƏT sammitinə sədrliyi çərçivəsində əməkdaşlıq imkanlarından bəhs olunub.
Ötən il ölkəmizdə keçirilən BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində verilmiş qərarların əhəmiyyəti qeyd olunub, iqlim maliyyəsi mövzusunda əldə olunmuş bu nailiyyətlərin iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə üzrə qlobal fəaliyyətə töhfə olduğu qeyd edilib.
Nazir Ceyhun Bayramov, həmçinin qarşı tərəfi keçmiş münaqişənin və Ermənistanın işğal siyasətinin nəticələri, postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət və reallıqlar, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri, mina təhdidi ilə mübarizə səyləri, habelə Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesinin gedişatı barədə ətraflı məlumatlandırıb.
Regional sülh quruculuğu prosesinin qarşısında duran çağırışlar və maneələrdən bəhs edən nazir Ceyhun Bayramov Ermənistan konstitusiyası və bir sıra qanunvericilik aktlarında ölkəmizə qarşı ərazi iddialarının hələ də davam etdirildiyini diqqətə çatdırıb.

No:214/25, Press release on the meeting between Minister Jeyhun Bayramov and the Minister of State for Foreign Affairs of the State of Qatar Mohammed bin Abdulaziz bin Saleh Al-Khulaifi
29 May 2025 13:57
On 29 May 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Minister of State for Foreign Affairs of the State of Qatar Mohammed bin Abdulaziz bin Saleh Al-Khulaifi.
During the meeting, the prospects of Azerbaijan–Qatar cooperation, issues on the bilateral and multilateral agenda, as well as the current situation in the region in the post-conflict period were discussed.
Satisfaction was expressed with the level of cooperation between our countries, and the importance of utilizing the existing potential to further develop relations was emphasized.
Issues of cooperation within regional and international organizations, including the United Nations (UN), the Organization of Islamic Cooperation (OIC), the Non-Aligned Movement (NAM), as well as the Conference on Interaction and Confidence-Building Measures in Asia (CICA), were discussed, and the necessity of continuing mutual support and solidarity was noted. Cooperation opportunities within the framework of our country’s chairmanship of the OIC Summit next year were also addressed.
The importance of the decisions adopted within the framework of the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29), held in our country last year, was noted, and it was emphasized that the achievements reached in climate finance contribute to global efforts to combat climate change.
Minister Jeyhun Bayramov also provided the other side with detailed information on the consequences of the former conflict and Armenia’s occupation policy, the current situation and realities in the region in the post-conflict period, the large-scale reconstruction and rehabilitation works carried out in the liberated territories, efforts to combat the mine threat, as well as the progress of the Azerbaijan–Armenia normalization process.
Speaking about the challenges and obstacles facing the regional peacebuilding process, Minister Jeyhun Bayramov noted that territorial claims against our country still persist in the Constitution of Armenia and a number of legislative acts.