No:214/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Azərbaycan Respublikası və İtaliya arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30-cu ildönümü münasibətilə keçirilən tədbirə dair məlumatı
06 may 2022 17:00
6 may 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyində Azərbaycan Respublikası və İtaliya Respublikası arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30-cu ildönümü münasibətilə tədbir və sərgi keçirilib.
Tədbirdə AR XİN-in rəhbər heyəti, İtaliyanın Azərbaycan Respublikasındakı səfiri, habelə səfirliyin əməkdaşları iştirak edib.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Xələf Xələfov Azərbaycan və İtaliya arasında əlaqələrin tarixi köklərə və dostluq ənənələrinə əsaslandığını və son 30 ildə münasibətlərin bütün istiqamətlər üzrə dinamik inkişaf etdiyini bildirib. Nazir müavini iki ölkə arasında siyasi, iqtisadi, ticarət, energetika, humanitar və digər sahələrdə çoxölçülü strateji tərəfdaşlıq əlaqələrinin mövcud olduğunu vurğulayıb. X.Xələfov 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı İtaliyanın beynəlxalq hüquqa əsaslanan və ədalətli mövqeyini məmnunluqla qeyd edib. Sonda nazir müavini əlamətdar gün münasibətilə təbriklərini çatdırıb, hər iki xalqa sülh, əmin-amanlıq və firavanlıq arzulayıb.
Daha sonra çıxış edən İtaliyanın Azərbaycan Respublikasındakı səfiri Klaudio Taffuri 30 il ərzində Azərbaycan və İtaliya arasında əlaqələrin inkişafında əldə olunan nailiyyətləri qürurla qeyd edərək, tədbir iştirakçılarını bu əlamətdar tarix münasibəti ilə təbrik edib. Səfir, Azərbaycan və İtaliya arasında bir çox istiqamətlər üzrə mövcud olan yüksək səciyyəli əməkdaşlığı məmnunluqla qeyd edib. Eyni zamanda, səfir iki ölkə arasında insanlar arasında əlaqələrin intensivləşməsinə istinad edib, xüsusilə də təhsil sahəsində əməkdaşlığın genişlənməsini məmnunluqla vurğulayıb.
Tədbirin sonunda iştirakçılar Azərbaycan və İtaliya arasında diplomatik münasibətlərin 30 illiyinə həsr edilmiş fotosərgi ilə tanış olublar.

No:214/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the event dedicated to the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the Republic of Azerbaijan and Italian Republic
On May 6, 2022, the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan hosted an event and exhibition on the occasion of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the Republic of Azerbaijan and the Italian Republic.
The event was attended by the leadership of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, the Italian Ambassador to the Republic of Azerbaijan, as well as the embassy staff.
Speaking at the event, Deputy Foreign Minister of the Republic of Azerbaijan Khalaf Khalafov said that relations between Azerbaijan and Italy are based on historical roots and traditions of friendship, and relations have developed dynamically in all directions over the past 30 years. The Deputy Minister stressed that the two countries have a multidimensional strategic partnership in political, economic, trade, energy, humanitarian and other fields. Kh.Khalafov noted with satisfaction Italy's position based on international law and justice during the 44-day Patriotic War. In conclusion, the Deputy Minister conveyed his congratulations on the occasion of a significant day and wished peace, tranquility and prosperity to the peoples of both countries.
Speaking later at the event, Italian Ambassador to Azerbaijan Claudio Taffuri proudly noted the achievements in the development of relations between Azerbaijan and Italy over the past 30 years and expressed congratulations on this significant occasion. The ambassador noted with satisfaction the high-level cooperation between Azerbaijan and Italy in various areas. At the same time, the Ambassador referred to the intensification of people-to-people contacts between the two countries, noting with satisfaction the expansion of cooperation, especially in the field of education.
At the end of the event, the participants got acquainted with a photo exhibition dedicated to the 30th anniversary of diplomatic relations between Azerbaijan and Italy.