No:214/21, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramov ilə Somali Federativ Respublikasının səfiri Cama Abdullahi Mohamed arasında keçirilmiş görüşə dair məlumatı
13 iyun 2021 10:21
2021-ci ilin 11 iyun tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Somali Federativ Respublikasının Azərbaycan Respublikasında akkreditə olunmuş qeyri-rezident səfiri Cama Abdullahi Mohamedi qəbul edib.
Nazir Ceyhun Bayramov Somali ilə mövcud olan dostluq və əməkdaşlıq münasibətlərindən məmnunluqla bəhs edərək, bu əməkdaşlığın həmçinin beynəlxalq platformalarda uğurla davam etdirildiyini vurğulayıb. Somalinin Azərbaycanın beynəlxalq hüquqa əsaslanan mövqeyinə verdiyi dəstəyi məmnunluqla ifadə olunub.
Nazir, həmçinin qarşı tərəfə bölgədəki son hadisələr, işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdəki vəziyyət, o cümlədən, bu ərazilərdə Ermənistan tərəfindən məqsədli törədilən geniş miqyaslı dağıntılar, mina təhlükəsi, eləcə də bu ərazilərdə həyata keçirilən bərpa və yenidənqurma prosesi haqqında ətraflı məlumat verib.
Səfir Cama Abdullahi Mohamed ölkələrimiz arasında mövcud olan yaxın tarixi və mədəni əlaqələrə istinad edərək, ölkəsinin Azərbaycanın beynəlxalq hüquqa əsaslanan haqq mövqeyinə hər zaman dəstək verdiyini qeyd etdi. Səfir Azərbaycan xalqını və dövlətini əldə olunmuş böyük Qələbə münasibətilə təbrik etdi.
Tərəflər, həmçinin ikitərəfli əməkdaşlıq gündəliyinin bəzi məsələləri, qarşılıqlı səfərlərin həyata keçirilməsi üzrə fikir mübadiləsi apardılar.

No:214/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting between the Minister Jeyhun Bayramov and the Ambassador of the Federal Republic of Somalia Jama Abdullahi Mohamed
On June 11, 2021, Foreign Minister Jeyhun Bayramov received Jama Abdullahi Mohamed, non-resident Ambassador of the Federal Republic of Somalia accredited to the Republic of Azerbaijan.
Minister Jeyhun Bayramov noted with satisfaction the existing friendly and cooperative relations with Somalia, emphasizing that this cooperation is also successfully continued on international platforms. Somalia's support for Azerbaijan's position based on international law was expressed with satisfaction.
The Minister also briefed the opposite side on the latest developments in the region, the situation in the liberated territories, including large-scale destruction deliberately committed by Armenia in these territories, the threat of landmines, as well as the process of reconstruction and rehabilitation in these areas.
Referring to the close historical and cultural ties between the two countries, Ambassador Jama Abdullahi Mohamed noted that his country has always supported Azerbaijan's just position based on international law. The ambassador congratulated the state and the people of Azerbaijan on the great victory.
The sides also exchanged views on some issues of the bilateral cooperation agenda and the implementation of mutual visits.