No:214/18, İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv dövlətlərin Nazirlər Şurasının qeyri-rəsmi görüşündə Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Zati-aliləri cənab Elmar Məmmədyarovun bəyanatı
26 sentyabr 2018 04:01
24 sentyabr 2018-ci il, Nyu-York
Zati-aliləri, hörmətli nümayəndə heyətləri,
İlk öncə, Nazirlər Şurasının qeyri-rəsmi görüşünün bütün iştirakçılarına salamlarımı və bu tədbirin təşkil edilməsində səylərinə görə İƏT Katibliyinə və Şuramızın hazırkı sədri Tacikistana minnətdarlığımı bildirmək istərdim. Həqiqətən də təqdirəlayiq haldır ki, gərgin iş qrafikimiz arasında burada Nyu-Yorkda bir araya gəlmək üçün vaxt tapdıq. Bu bir daha təşkilatımız çərçivəsində ortaq perspektivlərimizin vacibliyini göstərir.
Görüşümüz təbiətcə qeyri-rəsmi olduğundan, mən bəyanatdan daha çox bir sıra vacib qeydlər bildirmək istərdim.
İlk növbədə, ümumi mənzərə haqqında. Regionumuzda və onun ətrafında son hadisələr xalqlarımız arasında daha sıx regional əməkdaşlığı inkişaf etdirmənin vacibliyini bir daha sübut etdi. Bu xüsusda İƏT-in unikal rolu danılmazdır. İƏT-in fəal üzv dövlətlərindən biri kimi Azərbaycan Respublikası təşkilatın əsas məqsəd və vəzifələrini həmişə dəstəkləmiş və nəqliyyat, enerji, ticarətin asanlaşdırılması və sair sahələrdə regional sinerji və müxtəlif tərəfdaşlıq çərçivələrinin genişləndirilməsi istiqamətində xüsusi fəaliyyətlər formasında əhəmiyyətli töhfə vermişdir.
İqtisadiyyat və ticarət haqqında danışarkən, nəqliyyat və bağlılıq məsələsi göz önünə gəlir. Həm istehsalçı, bazar, həm də nəqliyyat dəhlizi kimi regionun rəqabətliliyinin artırılması məqsədilə regional infrastrukturun inkişafı adekvat şəkildə həll edilməlidir.
Nəqliyyat imkanları İƏT regionunun vacib strateji rəqabət üstünlüyüdür. Ələlxüsus yol və dəmir yolu sektorunda bağlılığımızın genişləndirilməsi istiqamətində əməkdaşlığımız olduqca vacibdir.
Azərbaycan nəqliyyat sistemini və xidmətləri iqtisadiyyatın əsas müqayisəli üstünlüklərindən birinə çevirərək özünün tranzit və logistika potensialını daha da genişləndirmək niyyətindədir. Biz bu vəzifənin artan effektinə qəti şəkildə inanırıq və bu səbəbdən biz bunu regional miqyasda layihələşdirmək istərdik. Bununla yanaşı, Azərbaycan Trans-Avropa və Trans-Asiya dəmir yolu şəbəkələrinin qarşılıqlı əlaqəsinə xidmət edəcək nəqliyyat infrastrukturunun modernləşdirilməsinin və diversifikasiya edilməsinin üzərində işləyir. Bundan başqa, ölkəmizdəki bütün nəqliyyat marşrutlarının konvergensiya nöqtəsi olan yeni Beynəlxalq Dəniz Ticarəti Limanı və onun Beynəlxalq Logistika Mərkəzinin tikintisi, Ələtdə azad iqtisadi zona ilə bağlı qanunun qəbulu region ölkələrinin tranzit qabiliyyətinin və beynəlxalq ticarət dəhlizlərinin rəqabətliliyini əhəmiyyətli dərəcədə artıracaqdır. Biz ticarət imkanları ilə bir-birimizə yardım etməliyik.
Buna görə də, Azərbaycan Şərq-Qərb, Şimal-Cənub və Cənub-Qərb nəqliyyat dəhlizlərinin təşviqi vasitəsilə İƏT regionunun tranzit potensialının artırılmasına töhfə verməkdədir. Azərbaycan və Türkiyə keçən il istifadəyə verilmiş və bütün İƏT üzv dövlətləri faydalanmaqla Çini Avropaya daha da yaxınlaşdıran strateji Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunun iki vacib son məntəqələridir.
Həmçinin biz strateji məqsədi regionumuzda bir sıra ölkələrin qarşılıqlı şəkildə maraqlarını gücləndirmək olan Lapis-Lazuli nəqliyyat marşrutu vasitəsilə Avropa və Mərkəzi Asiya arasında davamlı logistikanın qurulması məqsədilə Əfqanıstan, Türkmənistan, Gürcüstan və Türkiyədəki tərəfdaşlarımızla işləyirik. Biz inanırıq ki, İƏT dəmiryol şəbəkəsinin əlaqələndirilməsi və bölgənin birgə dəmiryol infrastrukturunun inkişafı üzrə addımların atılması İƏT gündəliyinin prioritet məsələlərindən biri olmalıdır. İnanırıq ki, Şimal-Qənub Nəqliyyat Dəhlizinin çatışmayan və vacib halqası olan Qəzvin-Rəş-Astara (İran)-Astara (İran) layihəsinin erkən başa çatdırılması iqtisadi inkişafa yeni təkan verəcək, cəlb olunmuş ölkələrin, eləcə də bütün regionun nəqliyyat imkanlarını genişləndirəcəkdir.
Yenilənmiş İnformasiya Kommunikasiya Texnologiyaları (İKT) infrastrukturu olmadan müasir cəmiyyətlər rəqabətə davamlı ola bilməzlər. İKT qarşılıqlı uzlaşmanın ayrılmaz tərkib hissəsidir və fəxr edirəm ki, Azərbaycan, həmçinin müvafiq regional layihələrin inkişaf etdirilməsinə fəal cəlb olunmuşdur. Trans-Avrasiya Super İnformasiya Magistralı (TASIM) bunun bariz nümunəsidir.
Azərbaycan İƏT regionunda İKT əməkdaşlığının inkişafına sadiqdir və bu sektorda regional əməkdaşlığı asanlaşdırmaq istiqamətində səylərinin davamı olaraq Azərbaycan 2017-ci ildə müvafiq nazirlərin görüşünü təşkil etdi. Əminəm ki, nazirlərin müzakirələrinin nəticəsi İKT sahəsində ortaq məqsədlərə nail olunmasına töhfə verəcəkdir.
Enerji əməkdaşlığı regional əməkdaşlıq proseslərinin əsasını təşkil edir. Bütün bunlar Azərbaycan yeni enerji strategiyası və enerji əməkdaşlığına yeni baxışla ortaya çıxdıqda başladı. Azərbaycan daha geniş regionda enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində vacib tərəfdaş oldu. Biz boru kəməri infrastrukturunun diversifikasiyasının pioneri olduq; biz Xəzər, Qara və Aralıq dənizlərini əlaqələndirdik. Bugün Bakı-Tbilisi-Ceyhan və Bakı-Tbilisi-Ərzurum əməkdaşlığın əsl ruhunun simvolu olaraq qalır. Hazırda biz Trans-Adriatik boru kəmərindən (TAP) və Trans-Anadolu boru kəmərindən (TANAP) ibarət Cənub Qaz Dəhlizinin üzərində çalışırıq. Biz 2020-ci ilə qədər Şahdəniz yatağından qazımızı Aİ-yə çatdırmağı planlaşdırırıq. Bu enerji layihələrinin reallaşması enerji resurslarını diversifikasiya edəcək, eləcə də region daxilində və onun hüdudlarından kənarda enerji təminatını və nəqlini artıracaqdır.
Təhlükəsizliyin və sabitliyin möhkəmləndirilməsi uğurlu cəmiyyət və regional əməkdaşlığın qurulması baxımından vacib komponentdir. Təəssüf ki, son görüşümüzdən bəri regionda sabitlik və təhlükəsizlik daha da həssas olmuş, yeni münaqişə ocaqları peyda olmuş və regionun inkişafının perspektivləri ciddi şəkildə pozulmuşdur.
Təəssüflər olsun ki, Ermənistan regional təhlükəsizliyi və sabitliyi təhlükə altına almaqla, eləcə də tam miqyaslı regional əməkdaşlığa maneə törətməklə Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin 20 faizinin işğalını davam etdirir. Ermənistan təcavüzkar siyasətində daha da irəli gedərək indi də işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərində biznes, ticarət və sərmayələr cəlb etmək vasitəsilə qanunsuz işğala digər ölkələri cəlb etmək cəhdi göstərir.
Əməkdaşlığımız üçün çox vacibdir ki, bütün ölkələr Ermənistanın belə niyyətlərindən xəbərdardırlar və işğal olunmuş Azərbaycan torpaqlarında hər hansı növ sosial, iqtisadi və mədəni cəlbolunmalardan imtina edirlər. Mən bütün İƏT üzv dövlətlərini Azərbaycan Respublikasının işğal olunmuş torpaqlarında və ya oradakı rejimlə ticarət, iqtisadi və sərmayə fəaliyyətlərinə cəlb olunmaq ilə bağlı hər hansı cəhdlərin qarşısını almağa çağırıram.
Erməni silahlı qüvvələrinin işğal olunmuş Azərbaycan torpaqlarından çıxarılması və qaçqınların və məcburi köçkünlərin doğma yurd-yuvalarına qayıdışının təmin edilməsi təkcə Cənubi Qafqaz regionunda sülhə və təhlükəsizliyə töhfə verməyəcək, həmçinin geniş miqyaslı region daxili əməkdaşlığı möhkəmləndirəcəkdir.
Bu nəqliyyat və ticarət məsələlərimizə nə daxildir? Bu vəzifələr üzrə bizi nə istiqamətləndirə bilər? Belə ki, biz İslamabaq Sammiti Bəyannaməsini, ən son isə Düşənbə Kommunikesini qəbul etmişik. Çıxışımda qeyd etdiyim bütün məsələlər orada əks olunub. Bizim sadəcə onlara fikir verməyimizə ehtiyac yoxdur, faktiki olaraq biz onları reallığa çevirməliyik.
Daha bir qeyd olunmalı məqam, yeni baş katibimiz Dr. Hadi Süleymanpura katibliyə başçılıq etdiyinə görə ən səmimi təbriklərimi çatdırmaq istərdim. İnanıram ki, təşkilatın nəyə can atmalı olduğu ilə çıxışımda qeyd etdiyim məqamlar sizin baxışınızda ehtiva olundu. Sizin mineral resurslar, biomüxtəliflik və inkişaf məsələləri ilə bağlı mükəmməl biliyə malik olmağınız barədə xəbərdarıq. Nəqliyyat, ticarət, enerji və ya istənilən başqa şey olmasından asılı olmayaraq, sizin bacarıq və bilik sahələriniz İƏT-də daha çox layihələrə və nəticələrə cəlb olunmaq üçün çox vacib olacaqdır.
Sizi əmin etmək istərdim ki, Azərbaycan həmişə Katiblikdə işləməyə mütəxəssisləri cəlb etmişdir və tezliklə də bunu yenidən edəcəyik. Azərbaycan hər zaman üzvlük haqqını vaxtında ödəmiş və düşünür ki, İƏT-də maliyyə qaydaları və intizamı qorunub saxlanılmalıdır. Biz hamımız İƏT-də qardaşlarıq və güclü tərəfdaşlarıq və başa düşürəm ki, bir sıra istisnalar ola bilər, lakin maliyyə nizamı katiblikdə bəzi vəzifələrin yenidən bölüşdürülməsi və ya sövdələşmə məsələsi ola bilməz.
Yekunda sizlərə iclasda uğurlar arzulamaq və bu tədbirin təşkilatçılarına bir daha təşəkkür etmək istərdim.

No:214/18, Statement by H.E. Mr. Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan at the Informal Meeting of Council of Ministers of the ECO Member States
24 September 2018, New York
Excellencies, Distinguished delegates,
At the outset, I would like to express my greetings to all participants of the Informal Meeting of Council of Ministers (COM) and express my appreciation to the current Chairman of our Council - Tajikistan and to the ECO Secretariat for the efforts in organizing this event. It is really commendable that we found a time amid our overloaded schedules to come together here in New York. This once again indicates to an importance of our shared perspectives within our Organisation.
Because our meeting is of an informal nature, I would like to make some important remarks rather than a statement.
Firstly, about a general landscape. The recent developments in and around our region prove once again the necessity for developing closer regional cooperation among our nations. The unique role of ECO in this context is undeniable. The Republic of Azerbaijan, as one of the proactive member States of the ECO, has always supported the main goals and objectives of the Organization and made a significant contribution in the form of specific actions in enhancement of regional synergies and various partnership frameworks, in the areas of transport, energy, trade facilitation, etc.
When we speak about economy and trade, the issue of transport and connectivity comes to the forefront. To enhance the competitiveness of the region both as producer, market and transit corridor, development of regional infrastructure should be adequately addressed.
Transit capacity is an essential strategic competitive advantage of the ECO region. Our cooperation in enhancing our connectivity, specifically in road and railway sector is of paramount importance.
Azerbaijan is keen to further leverage its transit and logistics potential by transforming the transportation system and services into one of the key comparative advantages of its economy. We strongly believe in a multiplying effect of this objective and thus, we would like to project it onto a regional scale. With this in mind, Azerbaijanis working todiversify and modernize its transport infrastructure, which will serve the interconnection of the Trans-European and Trans-Asian railway networks. Besides this, the construction of the New International Sea Trade Port and its International Logistic Centre, as well as the adoption of the Law on Free Economic Zone in Alyat, which is a point of convergence of all transport routes in our country, will significantly increase the competitiveness of international trade corridors and transit capacity of the countries of the region. We must feed each other with trade opportunities.
Therefore, Azerbaijan has been contributing to enhancing ECO region’s transit potential through promoting East-West, North-South and South-West trade corridors.  Azerbaijan and Türkiye are two important ends of a strategic Baku-Tbilisi-Kars rail road, which was commissioned last year and bring China closer to Europe by benefiting all ECO member-states.
We are also working with our partners in Afghanistan, Turkmenistan, Georgia and Türkiye to build a solid logistics between Europe and Central Asia through the Lapis Lazuli transport route, whose strategic objective is underpinned by mutually reinforcing interests of some countries in our region.
We do believe that one of the priorities of the ECO agenda should be taking actions on the interconnection of ECO rail networks and the development of unified railway infrastructure of the region.We do believe that an early completion of Qazvin-Rash-Astara (İran) – Astara (Azerbaijan) project which is a missing and important link of North-South Transport Corridor, will give new impetus to economic growth, expand transport opportunities for involved countries as well as the whole region.
Modern societies cannot be competitive, without an updated ICT infrastructure. ICT is indispensable part of interconnectivity and I am proud to stay that Azerbaijan has also been actively involved in developing the relevant regional projects. Trans Eurasian Information Super Highway (TASIM) is an outstanding example of this.
Azerbaijan is committed to development of the ICT cooperation in the ECO region and as continuation of its efforts to streamline the regional cooperation in this sector, Azerbaijan organized meeting of the respective ministers in 2017. I am sure that the outcome of ministers’ deliberations will contribute to achieving our common goals in field of ICT.
Energy cooperation plays the role of a backbone of regional cooperation processes.  It all started when Azerbaijan came up with a new energy strategy and a new vision of energy cooperation. Azerbaijan became an essential partner in ensuring energy security for a wider region. We pioneered diversification of a pipeline infrastructure; we linked Caspian, Black and Mediterranean Seas. Today, Baku-Tbilisi-Ceyhan and Baku-Tbilisi-Erzurum stand out as symbols of genuine spirit of cooperation. We are working now on a Southern Gas Corridor comprised of a Trans Adriatic Pipeline (TAP) and a Trans Anatolian Pipeline (TANAP). We plan to be able to deliver our gas from Shah Deniz field to EU by 2020.Realization of these energy projects will diversify the energy sources, as well as enhance security of energy supply and transportation within the region and beyond.
Maintaining security and stability is a crucial component in building successful society and regional cooperation. Regrettably, since our last meeting stability and security in our region became even more fragile, new conflict hotbeds emerged and prospects of the region’s development were seriously compromised.
Unfortunately, Armenia continues its occupation of 20% of the Azerbaijan’s internationally recognized territories thus undermining the regional security and stability as well as impedes full-fledged regional cooperation. Armenia went even further in its aggression policy now trying to associate other countries with the illegal occupation through attracting businesses, trade and investments in the occupied territories of Azerbaijan.
It is very important for our cooperation, that all countries are aware of such intentions of Armenia and reject any type of social, economic and cultural involvement in the occupied territories of Azerbaijan. I call all ECO Member States to prevent any attempts to engage in trade, economic and investment activities in or with the regime on occupied territories of the Republic of Azerbaijan.
What is our take on this transport and trade issues? What can guide us on those objectives? Well, we have the Islamabad Summit Declaration and, most recently, the Dushanbe Communique. All the points, which I have mentioned in my remarks, are there. We don’t simply need to reflect on them, we actually should put them into a reality.
One more point, which should not be omitted, our new Secretary General -- Dr. Hadi Soleimanpour, my warmest congratulations to you on your taking charge in the Secretariat. I believe that what I mentioned in my remarks reflects well in your vision about what our Organisation should strive for. We have heard you have a stellar knowledge about the issues of mineral resources, biodiversity, and development. Be it an issue of transport, trade, energy or anything else – your areas of expertise and your skillset will be very important for bringing us closer to the results and more projects in ECO.
Let me please assure you that Azerbaijan has always delegated professionals to work in the Secretariat, and we will be doing so again very soon. Azerbaijan has also always paid its membership fees on time and views that a financial order and disciple must be preserved in ECO. We are brothers and strong partners in ECO, and I understand that there may be few exceptions, but a financial discipline is not an issue of bargaining or reallocation of some positions in the Secretariat.
In conclusion, I would like to wish you success during the meeting and thank once again the organizers of this event.