No:211/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Yaponiya xarici işlər nazirinin parlament üzrə müavini Honda Taro ilə görüşünə dair məlumatı
05 may 2022 13:30
Nazir Ceyhun Bayramov Yaponiya nümayəndə heyətini salamlayaraq, bu il iki ölkə arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyinin qeyd olunmasını vurğuladı və Azərbaycanın Yaponiya ilə əməkdaşlığa böyük əhəmiyyət verdiyini qeyd etdi.
Öz növbəsində, Yaponiya xarici işlər nazirinin parlament üzrə müavini Honda Taro iki ölkə arasında diplomatik münasibətlərin 30 illiyinin qeyd olunması münasibətilə təbriklərini çatdıraraq bu müddət ərzində Azərbaycan və Yaponiya arasında bir çox sahələrdə, o cümlədən siyasi və iqtisadi sahələrdə əməkdaşlığın uğurla inkişaf etdiyi bildirdi. Nazir müavini Honda Taro enerji təhlükəsizliyi baxımından mühüm rol oynayan Azərbaycanın regionda Yaponiyanın mühüm tərəfdaşı olduğunu ifadə etdi.
Tərəflər, həmçinin Azərbaycan ilə Yaponiya arasında energetika, alternativ enerji, iqtisadiyyat, humanitar, parlamentlərarası əlaqələr və digər sahələrdə əməkdaşlıq münasibətləri ətrafında fikir mübadiləsi apardılar.
Ceyhun Bayramov qarşı tərəfə, Azərbaycanın azad olunmuş ərazilərindəki vəziyyət, işğal dövründə Azərbaycan ərazilərinin Ermənistan tərəfindən məqsədyönlü şəkildə dağıdılması, mədəni irsin talan edilməsi, azad olunmuş ərazilərdə Azərbaycan hökuməti tərəfindən aparılan geniş miqyaslı bərpa və quruculuq işləri, minaların təmizlənməsi, ekologiya və ətraf mühitin qorunması sahəsində görülən işlər barədə ətraflı məlumat verdi. Bu xüsusda nazir, Yaponiya şirkətlərinin quruculuq prosesində iştirakını minnətdarlıqla ifadə etdi.
İşğal faktorunun aradan qaldırılması ilə iki ölkə arasında münasibətlərin normallaşdırılması üçün imkanların yaradıldığını qeyd edən nazir, Azərbaycanın regionda davamlı sülhün və inkişafın bərqərar olması üçün atdığı əməli addımları qeyd etdi.
Görüşdə tərəflər arasında, həmçinin beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq, regional məsələlər, o cümlədən Ukraynadakı vəziyyət, habelə qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər üzrə fikir mübadiləsi aparıldı.

No:211/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Parliamentary Vice-Minister for Foreign Affairs of Japan Honda Taro
05 May 2022 13:30
Welcoming the Japanese delegation, Minister Jeyhun Bayramov noted that this year marks the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries, emphasizing that Azerbaijan attaches great importance to cooperation with Japan.
In turn, Parliamentary Vice-Minister for Foreign Affairs of Japan Honda Taro, expressing congratulations on the occasion of the 30th anniversary of diplomatic relations between the two countries, noted that during this time, cooperation between Azerbaijan and Japan has been successfully developing in many areas, including political and economic spheres. Vice-Minister Honda Taro stressed that Azerbaijan, which plays an important role in terms of energy security, is an important partner of Japan in the region.
The sides also exchanged views on cooperation between Azerbaijan and Japan in the field of energy, alternative energy, economy, humanitarian, inter-parliamentary relations and other areas.
Jeyhun Bayramov gave detailed information to the opposite side about the situation in the liberated territories of Azerbaijan, the purposeful destruction of Azerbaijani territories by Armenia during the occupation, looting of cultural heritage, large-scale restoration and reconstruction works carried out by the Azerbaijani government in the liberated territories, demining process, work done in the field of ecology and environmental protection. In this regard, the Minister expressed gratitude for the participation of Japanese companies in the reconstruction process.
Noting that the elimination of the occupation factor created opportunities for the normalization of relations between the two countries, the Minister emphasized the practical steps taken by Azerbaijan to establish lasting peace and development in the region.
At the meeting, the sides also exchanged views on cooperation within international organizations, regional issues, including the situation in Ukraine, as well as other issues of mutual interest.