No:210/24, Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Malta Respublikasının xarici işlər naziri və ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədri Yan Borq ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
06 may 2024 20:32
6 may 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Malta Respublikasının xarici işlər naziri və ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədri Yan Borq arasında telefon danışığı aparılıb.
Telefon danışığı zamanı ATƏT gündəliyində duran məsələlər, eləcə də regional vəziyyət müzakirə edilib.
Azərbaycan-ATƏT ikitərəfli əməkdaşlıq gündəliyinin əsas istiqamətləri, hazırda ATƏT-in üzləşdiyi çağırışlar barədə ölkəmizin mövqeyi diqqətə çatdırılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov həmçinin post-münaqişə dövründə regionda mövcud vəziyyət, Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesi, ölkəmizin məsələlərə yanaşması barədə qarşı tərəfi ətraflı məlumatlandırıb.
Bununla yanaşı, ölkəmizin ev sahibliyi etdiyi BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində ATƏT və sədrlik ilə mümkün əməkdaşlıq imkanları nəzərdən keçirilib.

No:210/24, Press release on the telephone conversation between Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Malta and OSCE Chairperson-in-Office, Ian Borg
06 May 2024 20:32
On 6 May 2024, a telephone conversation was held between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Malta and OSCE Chairperson-in-Office, Ian Borg.
During the telephone conversation, issues on the OSCE agenda, as well as the regional situation, were discussed.
The main directions of the Azerbaijan–OSCE bilateral cooperation agenda, as well as Azerbaijan’s position on the challenges currently faced by the OSCE, were highlighted.
Minister Jeyhun Bayramov also provided the other side with detailed information on the current situation in the region in the post-conflict period, the Azerbaijan–Armenia normalization process, and our country’s approach to the issues.
At the same time, possible cooperation opportunities with the OSCE and the Chairmanship within the framework of the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), hosted by our country, were reviewed.