No:210/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin, valideynləri Ukraynanın Xarkov şəhərində həlak olan 3 yetkinlik yaşına çatmayan azərbaycanlı uşağın Azərbaycana təxliyəsi barədə məlumatı
04 may 2022 20:00
Ukraynanın Xarkov şəhərində həlak olmuş Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı Mahmudov Emin Zabit oğlu və onun həyat yoldaşı Ukrayna vətəndaşı Mahmudova Lyudmilanın yetkinlik yaşına çatmayan 3 övladı - 26.04.2007-ci il təvəllüdlü Mahmudova Renata Eminovna, 04.11.2010-cu il təvəllüdlü Mahmudov David Eminoviç və 10.12.2017-ci il təvəllüdlü Mahmudova Dayana Eminovna cari ilin 4 may tarixində Azərbaycana təxliyə ediliblər.
Azərbaycan Respublikası vətəndaşı olan uşaqlar valideynləri həlak olduqdan sonra tanışları tərəfindən Rusiya Federasiyası ərazisinə keçirilmişdirlər.
Uşaqların Azərbaycan Respublikasına repatriasiya edilməsi üçün Azərbaycan Respublikasının dövlət qurumları tərəfindən əlaqələndirilmiş qaydada bir sıra zəruri tədbirlər, o cümlədən uşaqların vətəndaşlıq mənsubiyyətinin müəyyən edilməsi və qəyyumun təyin edilməsi həyata keçirilib.
Daha sonra, məsələ ilə bağlı Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Səfirliyi tərəfindən lazımi hüquqi yardım göstərilib, uşaqların ölkəmizə gəlmələri üçün onlar qayıdış şəhadətnamələri rəsmiləşdirilib və Azərbaycana gətirilmələri üçün addımlar atılıb.
Məlumat üçün bildirmək istərdik ki, Azərbaycan Respublikasının Hökumətinin dəstəyi ilə uşaqlara lazımi hüquqi, tibbi, sosial və psixoloji yardım göstəriləcək və qəyyum ailəyə verildikdən sonra sosial-reabilitasiya işi davam etdiriləcək.

No:210/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the evacuation to Azerbaijan of 3 minor Azerbaijani children whose parents died in the Ukrainian city of Kharkov
04 May 2022 20:00
3 minor children - Makhmudova Renata Eminovna, born on 26.04.2007, Makhmudov David Eminovich, born on 04.11.2010 and Makhmudova Dayana Eminovna, born on 10.12.2017, whose parents Makhmudov Emin Zabit oglu (citizen of the Republic of Azerbaijan) and his wife Makhmudova Lyudmila (citizen of Ukraine) died in the Ukrainian city of Kharkov, were evacuated to Azerbaijan on May 4 of this year.
Children who are citizens of the Republic of Azerbaijan were transferred to the territory of the Russian Federation by their acquaintances after the death of their parents.
For the repatriation of children to the Republic of Azerbaijan, a number of necessary measures were carried out by the state bodies of the Republic of Azerbaijan, including the determination of the children's citizenship and the appointment of a guardian.
Then, the Embassy of the Republic of Azerbaijan in the Russian Federation provided the necessary legal assistance, issued return certificates for the children to come to our country and took steps to bring them to Azerbaijan.
With the support of the Government of the Republic of Azerbaijan, children will be provided with the necessary legal, medical, social and psychological assistance, and social rehabilitation will continue after they are given to a guardian family.