No:210/19, Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Litva Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Valdas Lastauskası diplomatik fəaliyyətinin baş çatması ilə əlaqədar qəbul edib
23 iyul 2019 07:26
Səfir Valdas Lastauskas diplomatik fəaliyyətinin və bu istiqamətdəki təşəbbüslərin həyata keçirilməsi üçün göstərilmiş dəstəyə görə Azərbaycan hökumətinə təşəkkürünü bildirdi.
Görüş zamanı ölkələrimiz arasında bir çox sahələrdə, o cümlədən iqtisadi, ticarət, nəqliyyat və digər sahələrdə, Parlamentlər arasında mövcud olan əməkdaşlıq yüksək qiymətləndirildi.
Nazir Elmar Məmmədyarov səfir Valdas Lastauskasın ikitərəfli münasibətlərin inkişafı istiqamətindəki səylərini yüksək qiymətləndirdi və ona gələcək fəaliyyətində uğurlar arzu etdi.

No:210/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Lithuania to the Republic of Azerbaijan Valdas Lastauskas upon the termination of his diplomatic tenure
23 July 2019 07:26
During the meeting, the sides exchanged views on the current state of bilateral relations, as well as the current level of and perspectives of development of cooperation between the two countries.
Ambassador Valdas Lastauskas expressed his gratitude to the Government of Azerbaijan for the support provided for the implementation of diplomatic activities and supporting initiatives in this direction.
During the meeting, the two sides also expressed their satisfaction with the existing cooperation in economic, trade, transport and etc. spheres, as well as inter-Parliamentary relations between the two countries.
Elmar Mammadyarov highly appreciated the efforts of Ambassador Valdas Lastauskas aimed at developing bilateral relations and wished him every success in his future activities.