No:209/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Koreya Respublikasının ölkəmizdəki yeni səfiri Kimqu Kanq ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
23 may 2025 18:59
23 may 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Koreya Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı yeni təyin olunmuş səfiri Kimqu Kanqı qəbul edib.
Görüş zamanı, Azərbaycan-Koreya ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq gündəliyi müzakirə olunub.
İki ölkə arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasından ötən illər ərzində iqtisadiyyat, investisiyalar, humanitar, təhsil, turizm və s. istiqamətlər üzrə əməkdaşlığın vəziyyətinin müzakirə edildiyi görüş zamanı həmçinin kənd təsərrüfatı, yüksək texnologiyalar, səhiyyə və digər potensial istiqamətlərin mövcudluğu vurğulanıb. Ölkələrimiz arasında beynəlxalq platformalar, xüsusilə də Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirəyə(AQEM) ölkəmizin sədrliyi dönəmində əməkdaşlığın vacib olduğu diqqətə çatdırılıb. Azərbaycanda keçirilən beynəlxalq sərgilərdə Koreya tərəfinin yaxından iştirakı barədə qarşı tərəfdən məlumat verilib.
Bununla yanaşı, ali təhsil və peşə istiqamətləri üzrə birgə əməkdaşlıq çərçivəsində Koreya Respublikasının İNHA Universiteti ilə Bakı Mühəndislik Universitetinin ikili diplom proqramlarının, eləcə də Sənayə və İnnovasiyalar Bakı Dövlət Peşə Təhsil Mərkəzinin əldə olunan vacib nailiyyətlər sırasında olduğu qeyd edilib.
Tərəflər ölkəmizin iqlim diplomatiyası səyləri, Azərbaycanda keçirilmiş BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) sədrliyi, sessiya çərçivəsində əldə olunan nailiyyətlərdən danışıblar.
Görüş zamanı həmçinin, keçmiş Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin tarixçəsi, eləcə də post-münaqişə dövründə vəziyyət barədə qarşı tərəfə ətraflı məlumat verilib. Azərbaycan tərəfinin təşəbbüsü ilə aparılan sülh prosesində Ermənistan konstitusiyasında ölkəmizə qarşı ərazi iddiaları və Minsk Qrupunun ləğvi məsələsi kimi maneələr qeyd olunub. Bununla yanaşı, işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə aparılan bərpa-yenidənqurma işləri və minasızlaşdırma fəaliyyəti barədə fikir mübadiləsi aparılıb.

No:209/25, Press release on the meeting between Minister Jeyhun Bayramov and the newly appointed Ambassador of the Republic of Korea to our country Kymgu Kang
23 May 2025 18:59
On 23 May 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov received the newly appointed Ambassador of the Republic of Korea to the Republic of Azerbaijan Kymgu Kang.
During the meeting, the Ambassador presented a copy of his credentials to Minister Jeyhun Bayramov. The Minister congratulated the Ambassador on his appointment and wished him success in his activities. The Ambassador stated that he would spare no effort to further develop relations between the two countries.
During the meeting, the Azerbaijan–Korea bilateral and multilateral cooperation agenda was discussed.
During the meeting, where the state of cooperation between the two countries in the fields of economy, investments, humanitarian affairs, education, tourism and other areas over the years since the establishment of diplomatic relations was discussed, the existence of potential areas such as agriculture, high technologies, healthcare and other directions was also emphasized. It was noted that cooperation between our countries within international platforms, especially during our country’s chairmanship of the Conference on Interaction and Confidence-Building Measures in Asia (CICA), is important. The other side provided information on the close participation of the Korean side in international exhibitions held in Azerbaijan.
In addition, it was noted that within the framework of joint cooperation in higher education and vocational fields, the dual diploma programs between INHA University of the Republic of Korea and Baku Engineering University, as well as the Industry and Innovation Baku State Vocational Education Center, are among the important achievements.
The sides also discussed our country’s climate diplomacy efforts, Azerbaijan’s chairmanship of the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29), and the achievements attained within the session.
During the meeting, the other side was also provided with detailed information on the history of the former Armenia–Azerbaijan conflict, as well as the situation in the post-conflict period. In the peace process carried out at the initiative of the Azerbaijani side, obstacles such as territorial claims against our country in the Constitution of Armenia and the issue of the dissolution of the Minsk Group were noted. In addition, an exchange of views was held on the reconstruction and rehabilitation works carried out in our liberated territories and demining activities.