No:208/25, Nazir Ceyhun Bayramov ilə Misir Ərəb Respublikasının səfiri arasında keçirilmiş görüşə dair mətbuat məlumatı
23 may 2025 18:26
23 may 2025-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Misir Ərəb Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Hişam Məhəmməd Nağını ölkəmizdə diplomatik fəaliyyətinin başa çatması münasibətilə qəbul edib.
Nazir Ceyhun Bayramov səfirin ölkəmizdə diplomatik fəaliyyəti müddətində iki ölkə arasında münasibətlərin inkişaf etdirilməsinə verdiyi töhfəyə görə təşəkkürünü bildirib.
Nazir, tarixi dostluğa və qardaşlığa əsaslanan Azərbaycan və Misir münasibətlərinin xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyi qeyd edərək, ölkələrimiz arasında siyasi, iqtisadi, mədəni və digər sahələrdə mövcud olan əməkdaşlığı yüksək qiymətləndirib. İki ölkə arasında həm ikitərəfli, həm də İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, D-8 kimi çoxtərəfli platformalarda uğurlu əməkdaşlıq məmnunluqla vurğulanıb.
Görüşdə iki ölkənin liderlərinin 2023 və 2024-cü illərdə qarşılıqlı şəkildə rəsmi səfərlərinin iki ölkə arasında münasibətlərə xüsusi təkan verdiyi qeyd olunub. Azərbaycan Respublikası və Misir Ərəb Respublikası arasında Hökumətlərarası iqtisadi, texniki və elmi əməkdaşlıq üzrə Müştərək Komissiyanın fəaliyyəti və Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmə mexanizmlərinin intensivləşdirilməsi və digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Həmçinin iqtisadi, ticarət, turizm sahələrində əlaqələrin daha da genişləndirilməsi üçün böyük potensialın olduğu vurğulanıb.
Misir səfiri Hişam Məhəmməd Nağı Azərbaycanda fəaliyyəti müddətində ona göstərilən diqqətə və dəstəyə görə təşəkkürünü bildirib.

No:208/25, Press release on the meeting between Minister Jeyhun Bayramov and the Ambassador of the Arab Republic of Egypt
23 May 2025 18:26
On 23 May 2025, Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Arab Republic of Egypt to the Republic of Azerbaijan Hisham Mohamed Nagy Abdel Hamid on the occasion of the completion of his diplomatic mission in our country.
Minister Jeyhun Bayramov expressed his gratitude to the Ambassador for his contribution to the development of relations between the two countries during his diplomatic tenure in our country.
The Minister noted that Azerbaijan–Egypt relations, based on historical friendship and brotherhood, are of special importance, and highly appreciated the existing cooperation between our countries in political, economic, cultural and other spheres. Successful cooperation between the two countries both bilaterally and within multilateral platforms such as the Organization of Islamic Cooperation and D-8 was highlighted with satisfaction.
During the meeting, it was noted that the mutual official visits of the leaders of the two countries in 2023 and 2024 gave a special impetus to relations between the two countries. An exchange of views was held on the activities of the Joint Commission on economic, technical and scientific cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Arab Republic of Egypt, the intensification of political consultation mechanisms between the Ministries of Foreign Affairs, and other issues. It was also emphasized that there is great potential for further expansion of relations in the fields of economy, trade and tourism.
Ambassador of Egypt Hisham Mohamed Nagy Abdel Hamid expressed his gratitude for the attention and support shown to him during his tenure in Azerbaijan.