No:202/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Türkiyə Respublikasının xarici işlər naziri Hakan Fidan ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
4 may 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Qambiya Respublikasına işgüzar səfəri çərçivəsində Türkiyə Respublikasının xarici işlər naziri Hakan Fidan ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan-Türkiyə müttəfiqlik münasibətlərinin hazırkı yüksək səviyyəsindən məmnunluq ifadə olunub, Şuşa Bəyannaməsinin əməkdaşlığımızın hərtərəfli inkişafı üçün yol xəritəsi rolunu oynadığı vurğulanıb.
Əlaqələrimizin davamlı, sabit və uzunmüddətli inkişafının təmin edilməsində Azərbaycan-Türkiyə Yüksək Səviyyəli Strateji Əməkdaşlıq Şurası, Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələr, İqtisadi Əməkdaşlıq üzrə Birgə Hökumətlərarası Komissiya kimi çərçivə mexanizmlərinin əhəmiyyətli rol oynadığına dair həmfikirlik ifadə olunub.
Mövcud geosiyasi reallıqlar fonunda, şərqlə qərb arasında yük daşımalarında Orta dəhlizin əhəmiyyətindən bəhs olunub.
Azərbaycan-Türkiyə müttəfiqlik münasibətlərinin BMT, İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı və Türk Dövlətləri Təşkilatı kimi çoxtərəfli platformalarda da özünü büruzə verdiyi, qardaş ölkələrimiz arasında koordinasiyalı fəaliyyətin və qarşılıqlı dəstəyin davam etdirilməsi və gücləndirilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Ermənistan-Azərbaycan sülh prosesinin cari vəziyyəti, son inkişaflar, o cümlədən dövlət sərhədinin delimitasiyası üzrə Azərbaycan-Ermənistan dövlət komissiyası çərçivəsində əldə edilmiş nəticələr barədə qarşı tərəfə məlumat verilib.

No:202/24, Press release on the meeting of Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Türkiye, Hakan Fidan
04 May 2024 18:52
On 4 May 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Türkiye, Hakan Fidan, within the framework of his working visit to the Republic of The Gambia.
During the meeting, satisfaction was expressed with the current high level of Azerbaijan–Türkiye allied relations, and it was emphasized that the Shusha Declaration serves as a roadmap for the comprehensive development of our cooperation.
A common understanding was expressed regarding the significant role of framework mechanisms such as the Azerbaijan–Türkiye High-Level Strategic Cooperation Council, political consultations between the Ministries of Foreign Affairs, and the Joint Intergovernmental Commission on Economic Cooperation in ensuring the sustainable, stable and long-term development of our relations.
Against the backdrop of the existing geopolitical realities, the importance of the Middle Corridor in cargo transportation between East and West was discussed.
It was emphasized that the Azerbaijan–Türkiye allied relations are also manifested in multilateral platforms such as the United Nations, the Economic Cooperation Organization, the Organization of Islamic Cooperation and the Organization of Turkic States, and the importance of continuing and strengthening coordinated activities and mutual support between our brotherly countries was underlined.
The other side was informed about the current state of the Armenia–Azerbaijan peace process, recent developments, including the results achieved within the framework of the Azerbaijan–Armenia state commission on the delimitation of the state border.