No:200/22, Azərbaycan Respublikası və Bolqarıstan Respublikasının Xarici İşlər Nazirlikləri arasında növbəti siyasi məsləhətləşmələrə dair məlumat
27 aprel 2022 22:37
27 aprel 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi ilə Bolqarıstan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi arasında növbəti siyasi məsləhətləşmələr keçirilib.
Nümayəndə heyətlərinə Azərbaycan tərəfindən xarici işlər nazirinin müavini Xələf Xələfov, Bolqarıstan tərəfindən isə bu ölkənin xarici işlər nazirinin müavini Vasil Georgiev rəhbərlik ediblər.
Görüşdə 5 iyun 2022-ci il tarixində ölkələrimiz arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 30 illiyinin qeyd ediləcəyi və bu müddət ərzində ikitərəfli münasibətlərimizin inkişafında əldə edilmiş uğurlardan məmnunluqla bəhs edilib.
İki ölkə arasında münasibətlərin hazırkı durumu nəzərdən keçirilib, müxtəlif istiqamətlərdə, o cümlədən energetika, elm və informasiya texnologiyaları, turizm, kənd təsərrüfatı, mədəniyyət və humanitar sahələrdə əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsi üçün mövcud imkanlar müzakirə edilib. Eyni zamanda, iki ölkə arasında ticarət-iqtisadi əlaqələrinin hazırkı inkişafı və gələcək perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, kiçik və orta biznes arasında birbaşa ticarət əlaqələrinin zəruriliyi qeyd edilib.
Nazir müavini X.Xələfov Vətən müharibəsindən sonra bölgədə yaranmış yeni siyasi reallıqlar, erməni işğalından azad edilmiş ərazilərimizdə aparılan bərpa və quruculuq işləri barədə Azərbaycan tərəfindən həyata keçirilən tədbirlər və irimiqyaslı layihələr barədə qarşı tərəfə ətraflı məlumat verib. Məcburi köçkünlərimizin öz doğma yurdlarına layiqli şəkildə qayıda bilmələri və regionda davamlı sabitliyin və təhülkəsizliyin təmin olunması istiqamətində ölkəmizin səyləri haqda danışıb.
Nazir müavini V. Georgiev Azərbaycanda səfərdə olduğu müddətdə rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin keçirdiyi görüşlərin səmərəli keçdiyini məmnunluqla diqqətə çatdırıb. Azərbaycanın həm Cənubi Qafqaz bölgəsində, həm beynəlxalq miqyasda mühüm və etibarlı tərəfdaş olduğunu bildirib. O, qarşılıqlı maraq kəsb edən irimiqyaslı iqtisadi-ticarət layihələrdə əməkdaşlıq imkanlarının müzakirə edilməsinə ölkəsinin hazır olduğunu söyləyib. V.Georgiev Bolqarıstanın XİN rəhbəri Teodora Qençovska tərəfindən Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun öz ölkəsinə dəvət edildiyini məmnunluqla diqqətə çatdırıb.
Görüşdə Azərbaycan və Bolqarıstan arasında beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq və qarşılıqlı maraq doğuran regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
İki ölkənin Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələr mexanizminin əhəmiyyəti vurğulanaraq, səfərlərin və görüşlərin davam etdirilməsinə dair qarşılıqlı razılıq ifadə edilib.

No:200/22, Information on the next political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Republic of Bulgaria
27 April 2022 22:37
On April 27, 2022, the next political consultations were held between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Bulgaria.
From the Azerbaijani side, the delegation was headed by Deputy Foreign Minister Khalaf Khalafov, and from the Bulgarian side - by Deputy Foreign Minister Vasil Georgiev.
During the meeting, the sides noted with satisfaction that the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between our countries will be celebrated on June 5, 2022, and also spoke about the successes achieved in the development of our bilateral relations during this period.
The current state of relations between the two countries was considered, and opportunities for expanding cooperation in various fields, including energy, science and information technology, tourism, agriculture, culture and humanitarian spheres were discussed. At the same time, the sides exchanged views on the current development and future prospects of trade and economic relations between the two countries, and noted the need for direct trade relations between small and medium-sized businesses.
Deputy Minister Kh.Khalafov briefed the opposite side on the new political realities in the region after the Patriotic War, the restoration and reconstruction work carried out in the territories liberated from Armenian occupation, about the measures and large-scale projects implemented by Azerbaijan. He spoke about the efforts of our country aimed at ensuring that IDPs could return to their native lands with dignity, as well as to ensure sustainable stability and security in the region.
Deputy Minister V. Georgiev noted with satisfaction that the meetings held by the delegation led by him during his visit to Azerbaijan were fruitful. He stressed that Azerbaijan is an important and reliable partner both in the South Caucasus and internationally. He said his country is ready to discuss opportunities for cooperation in large-scale economic and trade projects of mutual interest. V.Georgiev noted with satisfaction that Bulgarian Foreign Minister Teodora Genchovska had invited Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov to pay a visit to the country.
At the meeting, the sides exchanged views on cooperation between Azerbaijan and Bulgaria within international organizations, and regional and international security issues of mutual interest.
Emphasizing the importance of the mechanism of political consultations between the Foreign Ministries of the two countries, the sides agreed to continue visits and meetings.