No:198/26, Nazir Ceyhun Bayramovun Avropa İttifaqının xarici işlər və təhlükəsizlik siyasəti üzrə ali nümayəndəsi, Avropa Komissiyasının vitse-prezidenti Kaya Kallas ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
05 may 2026 16:05
5 may tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ölkəmizdə səfərdə olan Avropa İttifaqının (Aİ) xarici işlər və təhlükəsizlik siyasəti üzrə ali nümayəndəsi, Avropa Komissiyasının vitse-prezidenti Kaya Kallas ilə görüşüb.
Tərəflər arasında keçirilmiş təkbətək və geniş tərkibdə görüşlər zamanı tərəflər Azərbaycan-Aİ münasibətlərinin cari vəziyyəti və perspektivlərini ətraflı nəzərdən keçiriblər.
Siyasi dialoqun intensivliyi, yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin əhəmiyyəti vurğulanıb, tərəfdaşlığın qarşılıqlı hörmət, bərabərlik və ortaq maraqlar əsasında inkişaf etdirilməsinin vacibliyi qeyd olunub. Bununla yanaşı, Azərbaycanla Avropa arasında dialoq mexanizmlərinin, yeni ikitərəfli saziş üzrə danışıqların bərpasının və Tərəfdaşlıq Prioritetləri sənədi üzrə aparılan danışıqların önəmi vurğulanıb.
Görüş zamanı iqtisadiyyat, ticarət, enerji təhlükəsizliyi, nəqliyyat və logistika, yaşıl enerji və rəqəmsallaşma sahələrində əməkdaşlığın genişləndirilməsi imkanları müzakirə edilib. Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyinə töhfəsi və etibarlı tərəfdaş kimi rolu qeyd olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov post-münaqişə dövründə regionda mövcud vəziyyət, Azərbaycanın həyata keçirdiyi bərpa və yenidənqurma işləri, habelə mina təhlükəsi ilə mübarizə sahəsində görülən tədbirlər barədə qarşı tərəfi məlumatlandırıb. Ermənistan ilə normallaşma prosesi barədə fikir mübadiləsi aparılıb. Azərbaycanın bölgədə davamlı sülh və sabitliyin təmin olunmasına sadiqliyi bir daha vurğulanıb.
Tərəflər həmçinin regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələləri üzrə fikir mübadiləsi aparıblar. Bu kontekstdə çoxtərəfli platformalar çərçivəsində əməkdaşlıq, eləcə də qlobal çağırışlara qarşı birgə fəaliyyət imkanları müzakirə olunub.
Görüş zamanı, habelə Azərbaycan ilə Aİ arasında müxtəlif institutlar və proqramlar çərçivəsində əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri nəzərdən keçirilib.

No:198/26, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Kaja Kallas, High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy, Vice-President of the European Commission
05 May 2026 16:05
On 5 May, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with Kaja Kallas, High Representative of the European Union (EU) for Foreign Affairs and Security Policy, Vice-President of the European Commission, who is on a visit to our country.
During the tête-à-tête and expanded meetings held between the sides, the sides reviewed in detail the current situation and prospects of Azerbaijan-EU relations.
The intensity of political dialogue and the importance of high-level mutual visits were emphasized, and the importance of developing the partnership on the basis of mutual respect, equality and common interests was noted. In addition, the importance of dialogue mechanisms between Azerbaijan and Europe, the resumption of negotiations on a new bilateral agreement, and the negotiations conducted on the Partnership Priorities document was emphasized.
During the meeting, opportunities for expanding cooperation in the fields of economy, trade, energy security, transport and logistics, green energy and digitalization were discussed. Azerbaijan’s contribution to Europe’s energy security and its role as a reliable partner were noted.
Minister Jeyhun Bayramov informed the other side about the current situation in the region in the post-conflict period, the restoration and reconstruction works carried out by Azerbaijan, as well as the measures taken in the field of combating the mine threat. An exchange of views was conducted on the normalization process with Armenia. Azerbaijan’s commitment to ensuring lasting peace and stability in the region was once again emphasized.
The sides also conducted an exchange of views on regional and international security issues. In this context, cooperation within the framework of multilateral platforms, as well as opportunities for joint action against global challenges, were discussed.
During the meeting, the development prospects of cooperation between Azerbaijan and the EU within the framework of various institutions and programs were also reviewed.