No:198/23, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin İranın Azərbaycandakı səfirliyinin əməkdaşlarının persona non grata elan edilməsi ilə bağlı İran Xarici İşlər Nazirliyin mətbuat katibi Nasir Kənaninin 7 aprel tarixli iddialarına dair şərhi
08 aprel 2023 15:00
İranın Azərbaycandakı Səfirliyinin 4 əməkdaşının diplomatik statusa uyğun olmayan və Diplomatik Əlaqələr haqqında 1961-ci il Vyana Konvensiyası ilə ziddiyyət təşkil edən fəaliyyətinə görə “persona non grata” elan edilməsi ilə bağlı İranın Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Nasir Kənaninin 7 aprel tarixli şərhi qərəzli və emosionaldır.
Azərbaycan tərəfindən görülmüş tədbirin qonşuluq prinsiplərinə zidd olduğu barədə İran tərəfinin iddiası ilə bağlı bildiririk ki, Azərbaycan ərazisində qanunsuz fəaliyyət qonşuluq əlaqələri ilə uzlaşmır və cavab olaraq atılan addımlar Vyana Konvensiyası çərçivəsindədir.
İslam həmrəyliyi dindən siyasi məqsədlər üçün istifadəni, müsəlman qonşuların daxili işlərinə müdaxiləni istisna edir, eyni zamanda digər müsəlman ölkənin ərazilərinin hərbi işğalına dəstəyi ehtiva etmir.
Azərbaycan öz qonşuları ilə münasibətləri daim qarşılılıq prinsipi əsasında qurub və bu münasibətlərin pozulmasında heç zaman maraqlı olmayıb. Azərbaycan tərəfindən görülən adekvat tədbirlər hər zaman təxribatçı və təhrikçi addımlara cavab olub.

No:198/23, Commentary of the Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Aykhan Hajizada on the claims of the Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs of Iran Nasser Kanaani dated April 7 on declaring of the employees of the Iranian embassy in Azerbaijan as personae non gratae
08 April 2023 15:00
Iranian MFA Spokesperson Nasser Kanaani's comment of April 7 regarding the declaration of 4 employees of the Iranian Embassy in Azerbaijan as personae non gratae due to their actions incompatible with diplomatic status and contradicting the 1961 Vienna Convention on Diplomatic Relations, is biased and emotional.
Regarding the claim of the Iranian side that the measure taken by Azerbaijan is at odds with the principles of neighborliness, we would like to note that illegal activity on the territory of Azerbaijan is not compatible with neighborly relations either and the measures taken in response are within the framework of the Vienna Convention.
Islamic solidarity must, in fact, rule out the use of religion for political purposes, interference in the internal affairs of Muslim neighbors, and, furthermore, does not include support for the military occupation of the territories of another Muslim country.
Azerbaijan has always established relations with its neighbors based on the principle of reciprocity and has never been interested in their deterioration. Adequate measures taken by Azerbaijan have always been in response to provocative steps.