No:196/24, Azərbaycan Respublikası və Avstraliya İttifaqının Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrə dair mətbuat məlumatı
02 may 2024 00:29
1 may 2024-cü il tarixində Bakı şəhərində Azərbaycan Respublikası ilə Avstraliya İttifaqının Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrin ilk iclası keçirilib.
Məsləhətləşmələr zamanı Azərbaycan Respublikasının nümayəndə heyətinə xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədov, Avstraliya İttifaqının nümayəndə heyətinə isə Xarici İşlər və Ticarət Departamentinin inkişaf, çoxtərəfli və Avropa qrupunun katibinin müavini Rod Brazier rəhbərlik edib.
Siyasi məsləhətləşmələr zamanı iki ölkə arasında münasibətlərin hazırkı durumu, siyasi, iqtisadi, humanitar və digər sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsi və inkişaf perspektivləri ətrafında müzakirələr aparılıb.
Nazir müavini Elnur Məmmədov postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə aparılan bərpa, quruculuq işləri, habelə minaların təmizlənməsi prosesi haqqında qarşı tərəfi ətraflı məlumatlandırıb.
Cari ildə ölkəmizin ev sahibliyi etdiyi BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP29) əməkdaşlıq üçün əlverişli imkanlar yaratdığı vurğulanıb.
Görüşdə həmçinin iki ölkə arasında beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub.

No:196/24, Press release on political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Commonwealth of Australia
02 May 2024 00:29
On 1 May 2024, the first round of political consultations between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs of the Commonwealth of Australia was held in the city of Baku.
During the consultations, the Azerbaijani delegation was led by the Deputy Minister of Foreign Affairs, Elnur Mammadov, while the Australian delegation was headed by the Deputy Secretary of the Development, Multilateral and Europe Group of the Department of Foreign Affairs and Trade, Rod Brazier.
During the political consultations, discussions were held on the current state of relations between the two countries, as well as prospects for expanding and developing cooperation in political, economic, humanitarian and other areas.
Deputy Minister Elnur Mammadov provided the Australian side with detailed information on the current situation in the region in the post-conflict period, the reconstruction and restoration works carried out in the liberated territories, as well as the demining process.
It was emphasized that the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), hosted by Azerbaijan this year, creates favorable opportunities for cooperation.
The meeting also discussed prospects for cooperation between the two countries within the framework of international organizations.