No:196/23, İran İslam Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı Səfirliyinin 4 əməkdaşının persona-non-grata elan edilməsinə dair mətbuat məlumatı
06 aprel 2023 16:17
6 aprel 2023-cü il tarixində İran İslam Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Seyid Abbas Musəvi Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinə çağırılıb.
Görüş zamanı İran səfirinə son zamanlar ölkəsi tərəfindən Azərbaycana münasibətdə nümayiş etdirilən təxribat xarakterli fəaliyyətə görə qəti narazılıq bildirilib.
İran Səfirliyinin 4 əməkdaşının diplomatik statusa uyğun olmayan və Diplomatik Əlaqələr haqqında 1961-ci il Vyana Konvensiyası ilə ziddiyyət təşkil edən fəaliyyətinə görə Azərbaycan hökuməti tərəfindən “persona-non-grata” (arzuolunmaz şəxs) elan edildiyi İran səfirinin diqqətinə çatdırılıb və həmin şəxslərin 48 saat ərzində Azərbaycan ərazisini tərk etməsi tələb edilib.

No:196/23, Press release on the declaration of persona-non-grata of 4 employees of the Embassy of the Islamic Republic of Iran in the Republic of Azerbaijan
On April 6, 2023, Seyyed Abbas Mousavi, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Islamic Republic of Iran to the Republic of Azerbaijan, was summoned to the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan.
During the meeting, strong dissatisfaction was expressed to the Iranian Ambassador due to the recent provocative actions demonstrated by his country in relation to Azerbaijan.
It was brought to the attention of the Iranian ambassador that 4 employees of the Iranian Embassy were declared persona-non-grata by the Azerbaijani government due to their activities that incompatible with diplomatic status and contradict the 1961 Vienna Convention on Diplomatic Relations, and those persons were demanded to leave the territory of Azerbaijan within 48 hours.