No:192/26, Nazir Ceyhun Bayramovun Uruqvayın xarici işlər nazirinin müavini Valeriya Çukasi ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
29 aprel 2026 18:38
29 aprel tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Uruqvay Şərq Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Valeriya Çukasini qəbul edib.
Görüş zamanı, Azərbaycan ilə Uruqvay arasında ikitərəfli münasibətlərin mövcud vəziyyəti və inkişaf perspektivləri müzakirə olunub. Tərəflər siyasi dialoqun dərinləşdirilməsi, qarşılıqlı səfərlərin intensivləşdirilməsi və institusional əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıblar.
Diplomatik akademiyalar arasında əməkdaşlıq haqqında razılaşma məmnunluqla qeyd olunaraq, kadr hazırlığı, təcrübə mübadiləsi və birgə təlim proqramlarının həyata keçirilməsi imkanları nəzərdən keçirilib. Bununla yanaşı, vətəndaşların qarşılıqlı səfərlərinin asanlaşdırılması məqsədilə viza rejiminin liberallaşdırılması istiqamətində mümkün addımlar müzakirə olunub.
Tərəflər ötən il Azərbaycan Respublikasının iqtisadiyyat nazirinin birinci müavininin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin Uruqvaya səfərinin ticarət və iqtisadi əlaqələrin inkişafına müsbət töhfə baxımından vacibliyini vurğulayaraq, bu kimi təmasların davamlılığının əhəmiyyətini qeyd ediblər.
Görüşdə həmçinin beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq üzrə fikir mübadiləsi aparılıb.
Eyni gündə, Azərbaycan və Uruqvay arasında siyasi məsləhətləşmələrin növbəti iclası keçirilib. Məsləhətləşmələrə Azərbaycan tərəfdən nazir müavini Elnur Məmmədov, Uruqvay tərəfindən isə xarici işlər nazirinin müavini Valeriya Çukasi rəhbərlik edib.

No:192/26, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Valeria Csukasi, Deputy Minister of Foreign Affairs of Uruguay
29 April 2026 18:38
On 29 April, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov received Valeria Csukasi, Deputy Minister of Foreign Affairs of the Oriental Republic of Uruguay.
During the meeting, the current situation and development prospects of bilateral relations between Azerbaijan and Uruguay were discussed. The sides emphasized the importance of deepening political dialogue, intensifying mutual visits and strengthening institutional cooperation.
The agreement on cooperation between diplomatic academies was noted with satisfaction, and opportunities for personnel training, exchange of experience and the implementation of joint training programs were reviewed. In addition, possible steps towards the liberalization of the visa regime were discussed in order to facilitate mutual visits of citizens.
The sides emphasized the importance of the visit of the delegation headed by the First Deputy Minister of Economy of the Republic of Azerbaijan to Uruguay last year in terms of its positive contribution to the development of trade and economic relations, and noted the importance of ensuring the continuity of such contacts.
At the meeting, an exchange of views was also conducted on cooperation within the framework of international organizations.
On the same day, the next meeting of political consultations between Azerbaijan and Uruguay was held. The consultations were headed by Deputy Minister Elnur Mammadov on behalf of Azerbaijan and Deputy Minister of Foreign Affairs Valeria Csukasi on behalf of Uruguay.