No:191/25, Azərbaycanla Estoniya arasında konsulluq məsləhətləşmələrinə dair mətbuat məlumatı
8 may 2025-ci il tarixində Tallin şəhərində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi ilə Estoniya Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi arasında konsulluq məsləhətləşmələri keçirilib.
Məsləhətləşmələrdə Azərbaycan nümayəndə heyətinə Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Konsulluq idarəsinin rəisi Emil Səfərov, Estoniya nümayəndə heyətinə isə Estoniya Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Konsulluq idarəsinin baş direktoru Tiina Nirk rəhbərlik edib.
Bundan əlavə, hər iki ölkənin vətəndaşlarının hüquq və maraqlarının müdafiəsi ilə əlaqədar effektiv konsulluq yardımının göstərilməsi sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi məsələlərinə toxunulub, Azərbaycan Respublikasının və Estoniya Respublikasının viza siyasətinə dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Müasir dövrün çağırışlarına uyğun olaraq konsulluq xidmətlərinin göstərilməsində əlçatanlığının və çevikliyin təmin edilməsi məqsədilə bu istiqamətdə rəqəmsallaşmanın və elektron xidmətlərin tətbiqinin əhəmiyyəti vurğulanıb. Bu sahədə iki ölkə arasında təcrübə mübadiləsi həyata keçirilib.
Azərbaycan Respublikası ilə Estoniya Respublikası daxili işlər orqanları arasında əlaqələrin qurulması, miqrasiya, elm və təhsil sahələrində ikitərəfli əməkdaşlığın inkişafı məqsədilə bir sıra təkliflər nəzərdən keçirilib.

No:191/25, Press release on consular consultations between Azerbaijan and Estonia
On 8 May 2025, consular consultations between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Estonia were held in Tallinn.
The Azerbaijani delegation was led by Emil Safarov, Head of the Consular Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, while the Estonian delegation was led by Tiina Nirk, Director General of the Consular Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Estonia.
During the consultations, the current state and prospects of relations between the two countries in the consular sphere, as well as opportunities to expand the bilateral legal and contractual framework in this field, were discussed.
In addition, issues related to expanding cooperation in providing effective consular assistance to protect the rights and interests of citizens of both countries were addressed, and an exchange of views was held on the visa policies of the Republic of Azerbaijan and the Republic of Estonia.
In line with the challenges of the modern era, the importance of digitalization and the implementation of electronic services to ensure accessibility and efficiency in the provision of consular services was emphasized. An exchange of experience between the two countries in this field was carried out.
A number of proposals were also considered to establish relations between the internal affairs bodies of the Republic of Azerbaijan and the Republic of Estonia, as well as to develop bilateral cooperation in the fields of migration, science, and education.