Mətbuat şərhi 22 aprel 2022 11:40
No:191/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Azərbaycan Respublikası və Latviya Respublikası arasında strateji dialoqun birinci iclasına dair məlumatı
22 aprel 2022 11:40
20-21 Aprel 2022-ci il tarixlərində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Xələf Xələfovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Riqaya səfəri çərçivəsində Latviya Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin dövlət katibinin müavini, siyasi direktor Andceys Vilumsons, Latviya Prezidentinin Müşavirlərinin Ofisinin rəhbəri, Prezidentin mədəni məsələlər üzrə müşaviri Sarmite Elerte və nəqliyyat naziri, Azərbaycan-Latviya Hökumətlərarası Komissiyasının latviyalı həmsədri Talis Linkaits ilə görüşlər keçirib.
21 aprel tarixində Azərbaycan və Latviya arasında strateji dialoqun birinci iclası keçirilib. İclasda Azərbaycan Respublikası nümayəndə heyətinə xarici işlər nazirinin müavini Xələf Xələfov, Latviya Respublikası nümayəndə heyətinə isə Xarici İşlər Nazirliyinin dövlət katibinin müavini, siyasi direktor Andceys Vilumsons rəhbərlik edib. Görüş zamanı iki ölkə arasında ilk dəfə təşkil edilən strateji dialoqun birinci iclasının xüsusi əhəmiyyəti vurğulanıb. Bu il 2017-ci ildə iki ölkə arasında imzalanan “Strateji Tərəfdaşlığın Yaradılması Haqqında birgə Bəyannamə”nin beşilliyinin tamam olduğu və strateji tərəfdaşlığın yeni hədəflərinin müəyyənləşdirilməsinin və ikitərəfli gündəliyin keyfiyyətcə daha da zənginləşdirməsi istiqamətində sıx dialoqun keçirilməsinin vacib əhəmiyyət daşıdığı diqqətə çatdırılıb. Azərbaycan Respublikası və Latviya Respublikası Prezidentlərinin qarşılıqlı səfərlərinin ikitərəfli münasibətlərimizin inkişafında müstəsna rolu qeyd edilib.
X.Xələfov 44 günlük müharibədən sonra bölgədə yaranmış yeni reallıqlar, üçtərəfli bəyanatların tam yerinə yetirilməsi ilə bağlı vəziyyət, Azərbaycanın iki ölkə arasında münasibətlərin normallaşması ilə bağlı mövqeyi, bütün nəqliyyat və kommunikasiyaların açılması məsələsi, işğaldan azad olunmuş ərazilərimizin minalardan təmizlənməsi və orada aparılan bərpa və yenidənqurma işləri barədə qarşı tərəfə ətraflı məlumat verib.
Həmçinin, Azərbaycanın Avropa İttifaqının etibarlı tərəfdaşı olduğu vurğulanıb və Avropa İttifaqının enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində oynadığı rol xüsusi qeyd edilib. Avropa İttifaqı ilə əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsi üçün yeni imkanların olduğu ifadə edilib. Bildirilib ki, Azərbaycan ilə Avropa İttifaqı arasında imzalanması nəzərdə tutulan hərtərəfli tərəfdaşlıq haqqında saziş qarşılıqlı əlaqələrin yeni səviyyəyə çatdırılmasına şərait yaradacaqdır.
Tərəflər, Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Latviya Respublikası Hökuməti arasında iqtisadi, elmi-texniki və mədəni əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Komissiyanın fəaliyyətinin əhəmiyyətini qeyd edib, həmçinin ikitərəfli strateji tərəfdaşlığın gündəliyində duran aktual mövzuları, xüsusən siyasi, iqtisadi, ticari, nəqliyyat, humanitar sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsi məsələləri ilə yanaşı, çoxtərəfli formatda, beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq, eləcə də Ukraynadakı vəziyyəti müzakirə ediblər.
Bununla yanaşı, X.Xələfovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Latviya Seyminin Azərbaycan Parlamenti ilə əməkdaşlığın təşviqi Qrupunun üzvləri ilə görüşüb və tərəflər Azərbaycanla Latviya arasında əməkdaşlığın həyata keçirilməsində parlamentlərarası dialoqun əhəmiyyətini qeyd ediblər.

Press release 22 April 2022
No:191/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the first meeting of the strategic dialogue between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Latvia
On April 20-21, 2022, within the framework of a visit to Riga, a delegation headed by Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Khalaf Khalafov held meetings with Under-Secretary of State of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Latvia, Political Director Andzejs Vilumsons, Head of the Office of the Presidential Advisers of Latvia, Advisor to the President on Cultural Policy Sarmīte Ēlerte and Minister of Transport, Latvian co-chairman of the Intergovernmental Azerbaijani-Latvian Commission Tālis Linkaits.
The first meeting of the strategic dialogue between Azerbaijan and Latvia was held on April 21 of this year. The Azerbaijani delegation was headed by Deputy Foreign Minister Khalaf Khalafov, and the Latvian delegation - by Under-Secretary of State of the Ministry of Foreign Affairs, Political Director Andzejs Vilumsons. During the meeting, the special significance of the first meeting of the Strategic Dialogue, organized for the first time between the two countries, was emphasized. It was noted that this year marks the fifth anniversary of the “Joint Declaration on the Establishment of a Strategic Partnership” signed in 2017 between the two countries and it is important for defining new goals for the strategic partnership and conducting a close dialogue towards a qualitative further enrichment of the bilateral agenda. The exceptional role of reciprocal visits of the Presidents of the Republic of Azerbaijan and the Republic of Latvia in the development of our bilateral relations was highlighted.
Kh.Khalafov gave detailed information to the opposite side about new realities in the region after the 44-day war, the situation related to the full implementation of trilateral statements, Azerbaijan's position on the normalization of relations between the two countries, the opening of all transport and communications, demining process, restoration and reconstruction works carried out in the liberated territories.
It was also highlighted that Azerbaijan is a reliable partner of the European Union, and its role in ensuring the energy security of the European Union was emphasized. It was noted that there are new opportunities for further development of relations with the European Union. It was stressed that the comprehensive partnership agreement to be signed between Azerbaijan and the European Union will create conditions for bringing relations to a new level.
The sides noted the importance of the activities of the Intergovernmental Commission on Economic, Scientific, Technical and Cultural Cooperation between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Republic of Latvia, and also discussed topical issues on the agenda of bilateral strategic partnership, in particular, issues of expanding cooperation in political, economic, trade, transport, humanitarian spheres, cooperation in a multilateral format and within the framework of international organizations, as well as the situation in Ukraine.
In addition, the delegation headed by Kh.Khalafov met with members of the Latvian Seimas' Group for Promotion of Cooperation with the Azerbaijani Parliament, and the sides emphasized the importance of inter-parliamentary dialogue in the implementation of cooperation between Azerbaijan and Latvia.