No:190/24, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Fransanın daxili işlər naziri Jerar Darmaninin Fransa Milli Assambleyasının hüquq komitəsində Azərbaycana qarşı səsləndirdiyi iddialara dair şərhi
30 aprel 2024 15:45
29 aprel 2024-cü il tarixində Fransanın daxili işlər naziri Jerar Darmanin tərəfindən Fransa Milli Assambleyasının hüquq komitəsində Azərbaycan-Yeni Kaledoniya əlaqələrindən danışarkən ölkəmizə qarşı səsləndirilmiş əsassız və ittiham xarakterli iddiaları qətiyyətlə rədd edirik.
Azərbaycanı Yeni Kaledoniyanın timsalında guya separatçılığa dəstək verməkdə günahlandıran Fransanın daxili işlər naziri unudur ki, məhz Fransa tərəfi uzun müddət ərzində Azərbaycanda aqressiv separatizmi dəstəkləyən addımlar atıb, qondarma separatçı rejimin nümayəndələrini Fransada mütəmadi əsasda yüksək səviyyədə qəbul edib.
Fransanın hakim partiyasının təşəbbüsü ilə Fransa Parlamentinin Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyini sual altına qoyan və xələl gətirən, separatçı rejimi tanıyan qərar və qətnamələr qəbul etməklə yanaşı, keçmiş qondarma separatçı rejim ilə dostluq qrupunun fəaliyyətinə imkan yaratdığı məlumdur.
Fransanın daxili işlər naziri erməni əhalinin qətliamı kimi Azərbaycana qarşı heç bir əsası olmayan gülünc və ucuz qarayaxmaya cəhd göstərmək əvəzinə, ölkəsinin uzun illər boyu həyata keçirdiyi və hazırda da davam etdirdiyi müstəmləkəçilik siyasəti çərçivəsində yerli xalqlara qarşı törətdiyi insanlıq əleyhinə cinayətləri, vəhşicəsinə qətlə yetirdiyi milyonlarla günahsız insanı unutmamalıdır.
Bütün qeyd olunanların fonunda Fransa hökumət rəsminin beynəlxalq dövlətlərarası münasibətlər baxımından heç bir etik çərçivəyə sığmadan Azərbaycanın konstitusional dövlət quruluşu haqqında qəsdən təhqir dolu ifadələrdən istifadə etməsi tamamilə qəbuledilməzdir.
Bir daha Azərbaycanın daxili işlərinə qarışmamağı və ölkəmizə qarşı əsassız iddialar səsləndirməyə son qoymağı Fransadan tələb edirik.
Ölkəmizin öz milli maraqlarının qorunması üçün bundan sonra da bütün zəruri tədbirlər görəcəyini bir daha bəyan edirik.

No:190/24, Commentary by Aykhan Hajizada, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs, on the allegations made against Azerbaijan by the Minister of the Interior of France, Gérald Darmanin, in the law committee of the French National Assembly
We resolutely reject the groundless and accusatory claims made against our country by the Minister of the Interior of France, Gérard Darmanin, while talking about Azerbaijan-New Caledonia relations in the Law Committee of the French National Assembly on 29 April 2024.
Accusing Azerbaijan of allegedly supporting separatism with regard to New Caledonia, the Minister of the Interior of France forgets that it was the French side that took steps to support aggressive separatism in Azerbaijan for a long time and regularly received representatives of the so-called separatist regime in France at a high level.
It is known that the French Parliament, at the initiative of the ruling party of France, adopted decisions and resolutions that recognized the separatist regime, challenged and harmed the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan, as well as enabled the activity of a friendship group with the former so-called separatist regime.
Instead of trying to smear Azerbaijan with ridiculous and cheap accusations, such as the massacre of the Armenian population, the French Minister of the Interior should not forget that his country has committed crimes against humanity toward local peoples and brutally murdered millions of innocent people as part of its colonial policy implemented for many years and continued now.
Against the backdrop of all the above mentioned, it is completely unacceptable for a French government official to deliberately use insulting expressions about the constitutional state structure of Azerbaijan with utter disregard toward any ethical framework in terms of international interstate relations.
We once again call on France not to interfere in Azerbaijan’s internal affairs and to stop making baseless claims against our country.
Once more, we declare that our country will continue to take all necessary measures to protect its national interests.