No:190/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Azərbaycandan Ukraynaya növbəti humanitar yardımın göndərilməsinə dair məlumatı
21 aprel 2022 14:34
Azərbaycan dövləti tərəfindən Ukrayna xalqına humanitar yardım məqsədilə dərman vasitələri, tibbi sərfiyyat malları və ərzaq məhsullarından ibarət növbəti yardım bugün yola salınıb.
Ümumi çəkisi 170 tondan artıq olan humanitar yardıma 3.37 milyon manat məbləğində dərman vasitələri və tibbi sərfiyyat malları, eləcə də 1 milyon manat məbləğində ərzaq məhsulları daxildir.
Humanitar yükü Varşava hava limanına çatdırmaq üçün ilk təyyarə 21 aprel saat 14:30-da Ukraynanın ölkəmizdəki səfirinin iştirakı ilə Heydər Əliyev adına Beynəlxalq Hava Limanından yola salınıb.
Xatırladaq ki, Ukraynadakı vəziyyətlə əlaqədar ölkə rəhbərliyinin tapşırığı ilə Azərbaycan tərəfindən cari ilin 27 fevral və 12 mart tarixlərində Ukraynaya, eləcə də 15 aprel tarixində ukraynalı qaçqınlar üçün Moldovaya ümumi məbləği 23.2 milyon manatdan artıq olan 550 tona yaxın humanitar yardım göndərilib.
Beləliklə, Azərbaycan Respublikasının Ukraynadakı böhranla bağlı göstərdiyi humanitar yardımın ümumi məbləği 27.6 milyon manat (təxminən 15 milyon avro), çəkisi isə 720 ton təşkil edir.

No:190/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on sending another humanitarian aid from Azerbaijan to Ukraine
21 April 2022 14:34
Today, the Azerbaijani government sent another aid to the people of Ukraine, including medicines, medical supplies and food products.
Humanitarian aid with a total weight of more than 170 tons includes medicines and medical supplies worth 3.37 million manat, as well as food products worth 1 million manat.
The first plane to deliver humanitarian aid to Warsaw Airport departed from Heydar Aliyev International Airport on April 21 at 14:30, with participation of the Ukrainian Ambassador to Azerbaijan.
It should be noted that, in connection with the situation in Ukraine, upon the instructions of the country's leadership, Azerbaijan sent about 550 tons of humanitarian aid worth more than 23.2 million manat to Ukraine on February 27 and March 12 of this year, as well as to Moldova for Ukrainian displaced people on April 15.
Thus the total amount of humanitarian aid provided by the Republic of Azerbaijan in connection with the crisis in Ukraine is 27.6 million manat (about 15 million euros) and weighs 720 tons.