No:189/20, AR XİN Mətbuat xidməti idarəsinin AR Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramovun Avropa İttifaqının xarici və təhlükəsizlik məsələləri üzrə ali nümayəndəsi Cozef Borel ilə telefon danışığına dair məlumatı
22 iyul 2020-ci il tarixində AR Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramovun Avropa İttifaqının xarici və təhlükəsizlik məsələləri üzrə ali nümayəndəsi Cozef Borel ilə telefon danışığı baş tutub. Telefon danışığında Ermənistan Xarici İşlər Naziri Zöhrab Mnatsakanyan da iştirak edib.
Nazir Ceyhun Bayramov Aİ rəsmisinin təbriklərini qəbul edib.
Nazir Azərbaycan-Ermənistan sərhədində Ermənistan silahlı qüvvələrinin hərbi təxribatı və artilleriya qurğularından istifadə etməklə hücum cəhdinin qarşısının alınması və hazırda bölgədəki gərgin vəziyyət barədə həmsöhbətinə məlumat verib. Ermənistan tərəfinin bu növbəti təxribatı zamanı sərhəd yaxınlığındakı yaşayış yerlərini, mülki şəxsləri hədəfə aldığı və nəticədə 76 yaşlı dinc sakinin qətlə yetirildiyi qeyd olunub. Ermənistan tərəfinin, habelə bölgənin yaxınlığından keçən geo-strateji layihələrə təhlükə törətmək məqsədini güddüyü qarşı tərəfin diqqətinə çatdırılıb. Gərginliyin kökündə Ermənistan Respublikasının Azərbaycan Respublikasına qarşı apardığı təcavüz siyasətinin durduğu vurğulanıb.
Cozef Borel gərginliyin alovlanmasının qarşısının alınmasının, o cümlədən bölgədəki mühüm infrastruktura hədə törədilməsindən çəkinməyin vacibliyini qeyd edib. Ali nümayəndə ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərinin vasitəçiliyi ilə münaqişənin həlli üzrə substantiv danışıqların bərpa edilməsinin zəruri olduğunu bildirib.
Ceyhun Bayramov Azərbaycanın Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin danışıqlar yolu ilə həllinə sadiq olduğunu, lakin danışıqların mahiyyət üzrə aparılmasının, konkret nəticəyə yönəlik olmasının vacibliyini vurğulayıb. Azərbaycan tərəfinin sadəcə danışıqlar naminə danışıqlarda iştirak etmədiyini, uzun illərdir ki, bu danışıqların davam etdiyini, lakin münaqişənin nəticələrinin aradan qaldırılması istiqamətində konkret nəticənin əldə edilmədiyini ali nümayəndə Cozef Borelin diqqətinə çatdırıb. Ermənistan tərəfinin danışıqların müxtəlif bəhanələrlə uzadılması cəhdlərinin yolverilməz olduğu qeyd olunub. Münaqişənin həlli üzrə BMT TŞ qətnamələri başda olmaqla və Aİ-nin də sərgilədiyi qəti mövqe daxil olmaqla, beynəlxalq ictimaiyyətin tələblərinin yerinə yetirilməsi, işğalçı qüvvələrin Azərbaycanın bütün işğal olunmuş ərazilərindən çıxarılması və Azərbaycanın beynəlxalq tanınmış sərhədləri çərçivəsində ərazi bütövlüyünün bərpa olunmasının vacib olduğu Nazir tərəfindən vurğulanıb.
Nazir Ceyhun Bayramov telefon danışığı təşəbbüsü ilə çıxış etdiyi üçün Ali nümayəndə Cozef Borelə təşəkkürünü ifadə edib.

No:189/20, Information of the Press Service of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the telephone conversation between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and the High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy Josep Borrell
23 July 2020 19:54
On July 22, 2020, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov had a telephone conversation with the High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy Josep Borrell. Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan also joined the telephone conversation.
Minister Jeyhun Bayramov accepted congratulations from the EU official.
The Minister informed his interlocutor about the prevention of military provocation and attempt by the Armenian armed forces to attack along the Azerbaijan-Armenia International border using artillery, as well as the current tense situation in the region. It was noted that during this provocation, the Armenian side targeted settlements near the border and civilians, as a result, a 76-year-old civilian was killed. It was brought to the attention of the opposite side that the Armenian side pursues the goal of jeopardizing the geostrategic projects located near the region. It was emphasized that the aggressive policy of the Republic of Armenia against the Republic of Azerbaijan lies in the root of the tension.
Josep Borrell stressed the importance of preventing the escalation of tensions, as well as a threat posed to important infrastructure in the region. The High Representative stressed the importance of resuming the substantive talks on the resolution of the conflict with the mediation of the OSCE Minsk Group co-chairs.
Jeyhun Bayramov stressed that Azerbaijan is committed to the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict through negotiations, but also emphasized the importance of conducting substantive and result-oriented negotiations. It was brought to the attention of High Representative Josep Borrell that the Azerbaijani side doesn’t participate in the negotiations only for the sake of negotiations, it was also noted that these negotiations continue for many years, but has not achieved concrete results in the direction of addressing the consequences of the conflict. It was emphasized that the attempts of the Armenian side to delay the negotiation process under the various pretexts are unacceptable. The Minister stressed the importance of the implementation of the demands of the international community, including the UN Security Council resolutions and firm position demonstrated by the EU on the resolution of the conflict, withdraw of the occupying forces from all occupied territories of Azerbaijan and restoration of the territorial integrity of Azerbaijan within its internationally recognized borders.
Minister Jeyhun Bayramov thanked High Representative Josep Borrell for initiating the telephone conversation.