No:187/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Estoniya Respublikasının xarici işlər naziri Eva-Mariya Liimets ilə məktub mübadiləsinə dair məlumatı
20 aprel 2022 10:00
20 aprel 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası və Estoniya Respublikası arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyi münasibətilə Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov və Estoniya Respublikasının xarici işlər naziri Eva-Mariya Liimets arasında məktub mübadiləsi baş tutub.
Nazir Ceyhun Bayramov məktubunda iki ölkə arasında əlaqələrin ötən 30 il müddətində davamlı şəkildə inkişaf etdiyini bildirərək, qarşılıqlı yüksək səviyyəli səfərlərin, eləcə də ölkələrimiz arasında geniş hüquq-müqavilə bazasının mövcudluğunun Azərbaycan və Estoniya arasında münasibətlərin müxtəlif sahələrdə möhkəmlənməsində mühüm rol oynadığını qeyd edib. Nazir, Azərbaycan - Estoniya arasında ticarət-iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Komissiyanın ikitərəfli iqtisadi gündəliyin müzakirə olunması üçün mühüm platforma olduğunu bildirib. Məktubda, həmçinin ənənəvi dostluq və qarşılıqlı anlaşma kimi möhkəm təməli olan və beynəlxalq hüquq prinsiplərinə əsaslanan ikitərəfli əlaqələrin qarşıdan gələn illərdə daha da inkişaf edəcəyinə dair inam ifadə olunub.
Öz növbəsində, nazir Eva-Mariya Liimets ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın son 30 ildə inkişaf etdiyini bildirərək, ali təhsil və informasiya texnologiyaları sahələrində əməkdaşlıqda əldə olunmuş nailiyyətləri xüsusilə vurğulayıb. Azərbaycanın Cənubi Qafqazda gücləndirilmiş təhlükəsizlik və daha geniş regional əməkdaşlığa yönəlmiş səylərinin ölkəsi tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini qeyd edən nazir, Estoniyanın hər zaman Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyünü dəstəklədiyini vurğulayıb. Nazir, ikitərəfli gündəlikdə olan bütün başlıca məsələlər üzrə əməkdaşlığın daha da irəli gedəcəyinə dair inam ifadə edib.

No:187/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the exchange of letters between Minister Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of Estonia Eva-Maria Liimets
On April 20, 2022, an exchange of letters took place between the Minister of Foreign Affairs of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of Estonia Eva-Maria Liimets on the occasion of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Estonia.
In his letter, Minister Jeyhun Bayramov noted that relations between the two countries have continuously developed over the past 30 years, noting that mutual high-level visits, as well as the existence of a broad legal framework between the two countries played an important role in strengthening relations between Azerbaijan and Estonia in all areas. The Minister said that the Azerbaijani-Estonian Intergovernmental Commission on Trade and Economic Cooperation provides an important platform for discussing the bilateral economic agenda. The confidence is expressed in the letter that bilateral relations, established on a firm foundation of traditional friendship and mutual understanding and based on principles of international law, will continue to grow in coming years.
In her turn, Minister Eva-Maria Liimets noted the development of cooperation between the two countries over the past 30 years, emphasizing the achievements in cooperation in the areas of higher education and information technology. Noting that Azerbaijan's drive for enhanced security and greater regional cooperation in the South Caucasus are highly valued by the country, the Minister stressed that Estonia has always supported Azerbaijan's sovereignty and territorial integrity. The Minister expressed confidence that cooperation on all major topics of the bilateral agenda would advance.
The Ministers extended their sincere congratulations and wished the two friendly peoples peace, tranquility and prosperity.