No:186/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Niderland Krallığının Baş nazirinin müavini, xarici işlər naziri Vopke Hoekstra ilə telefon danışığına dair məlumatı
19 aprel 2022 18:30
19 aprel 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Niderland Krallığının Baş nazirinin müavini, xarici işlər naziri Vopke Hoekstra ilə telefon danışığı baş tutub.
Nazirlər, iki dövlət arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyi münasibətilə qarşılıqlı təbriklərini və xoş arzularını ifadə ediblər.
Tərəflər, ikitərəfli gündəliyin cari məsələləri, habelə əlaqələrin inkişaf perspektivləri üzrə fikir mübadiləsi aparıblar. Bu ilin 15 mart tarixində iki ölkənin Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrin keçirilməsi məmnunluqla vurğulanıb və bu təcrübənin gələcəkdə davam etdirilməsinin əhəmiyyəti qeyd edilib.
Nazir Ceyhun Bayramov həmkarına bölgədə mövcud olan vəziyyət, Azərbaycan və Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşması istiqamətində görülən işlər, bu xüsusda liderlərin Brüssel görüşündə əldə edilmiş razılaşmaların icrasının vacibliyi, eləcə də bölgənin gələcək sülh və əmin-amanlıq şəraitində inkişafına dair Azərbaycanın baxışlarına dair məlumat verib.
Nazirlər, həmçinin beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq, Ukraynadakı vəziyyət, qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.

Press release 19 April 2022 18:30
No:186/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of the Kingdom of the Netherlands Wopke Hoekstra
19 April 2022 18:30
On April 19, 2022, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov had a telephone conversation with the Deputy Prime Minister, Minister of Foreign Affairs of the Kingdom of the Netherlands Wopke Hoekstra.
The Ministers expressed mutual congratulations and best wishes on the occasion of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries.
The sides exchanged views on current issues of the bilateral agenda, as well as prospects for the development of relations. They noted with satisfaction the holding of political consultations between the Foreign Ministries of the two countries on March 15 of this year, and stressed the importance of continuing this practice in the future.
Minister Jeyhun Bayramov briefed his counterpart on the current situation in the region, the work done in the direction of normalization of relations between Azerbaijan and Armenia, the importance of implementing the agreements reached at the leaders' meeting in Brussels, as well as Azerbaijan's views on the future development of the region in peace and security.
The Ministers also exchanged views on cooperation within international organizations, the situation in Ukraine and other issues of mutual interest.