Mətbuat şərhi 22 iyul 2020 23:47
No:184/20, AR XİN Mətbuat xidməti idarəsinin AR Xarici İşlər nazirinin İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının (ECO) Baş katibi ilə telefon danışığına dair məlumatı
22 iyul 2020 23:47
21 iyul 2020-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Naziri Ceyhun Bayramovun İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının (ECO) Baş katibi Hadi Süleymanpur ilə telefon danışığı baş tutub.
Baş katib Hadi Süleymanpurun səmimi təbriklərini qəbul edən nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycanın ECO-da fəal iştirakına verilən dəstəyə görə qarşı tərəfə təşəkkürünü bildirib.
Tərəflər İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı çərçivəsində ticarət, informasiya və kommunikasiya texnologiyaları, nəqliyyat, logistika və digər sahələrdə əməkdaşlığın inkişafı imkanları ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.
Nazir Ceyhun Bayramov Ermənistan tərəfindən iki dövlətin beynəlxalq sərhədində törədilən hərbi təxribat və yeni təcavüz cəhdi, eləcə də hazırda bölgədəki vəziyyət barədə Baş katibi məlumatlandırıb. Bölgədə yaşanan gərginliyin kökündə Ermənistanın Azərbaycana qarşı davam edən təcavüz siyasətinin və 30 ilə yaxındır ki, Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ və ətraf yeddi rayonunda hərbi işğalın davam etməsinin durduğu qarşı tərəfin diqqətinə çatdırılıb. Nazir, Ermənistanın son hərbi təxribatı ilə bağlı Baş katibin məktubuna istinad edərək, burada münaqişənin tezliklə həllinə çağırışı və bu xüsusda Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyünə dəstəyi bir daha ifadə etdiyinə görə H.Süleymanpura təşəkkürünü ifadə edib.

Press release 22 July 2020 23:47
No:184/20, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the telephone conversation between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Secretary General of the Economic Cooperation Organization (ECO)
22 July 2020 23:47
On July 21, 2020, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov had a telephone conversation with the Secretary General of the Economic Cooperation Organization (ECO) Hadi Soleimanpour.
Accepting the sincere congratulations of Secretary General Hadi Soleimanpour, Minister Jeyhun Bayramov thanked his interlocutor for the support provided for Azerbaijan's active participation in the ECO.
The sides exchanged views on the opportunities for cooperation in trade, information and communication technologies, transport, logistics and other areas within the Economic Cooperation Organization.
Minister Jeyhun Bayramov informed the Secretary General about the military provocation and attempt of new aggression by the Armenian armed forces along the international border of the two countries, as well as the current situation in the region. It was brought to the attention of the interlocutor that the continuing aggressive policy of Armenia against Azerbaijan and the military occupation of Nagorno-Karabakh and seven adjacent regions of Azerbaijan for almost 30 years lie at the root of the tension in the region.
Referring to the Secretary General's letter on the recent military provocation of Armenia, the Minister thanked H.Soleimanpour for his call for the soonest settlement of the conflict and his support for Azerbaijan's sovereignty and territorial integrity in this regard.